Campionatele Naţionale de gimnastică. Koczi, Izbaşa şi Iordache, fără adversari

Flavius Koczi, de la CS Dinamo, a reuşit o dublă, medalii de aur la sol şi sărituri, în primele finale pe aparate disputate duminică la Campionatele Naţionale de gimnastică din Sala Polivalentă din Capitală. Sandra Izbaşa şi Larisa Iordache au cucerit medaliile de aur la sol, respectiv bârnă

08 sept. 2013, 14:22

În finala de la sol, Flavius Koczi a prezentat un exerciţiu de mare dificultate şi a obţinut cea mai mare notă (15,600), deşi a depăşit de două ori covorul de concurs. Medalia de argint a intrat în posesia lui Cristian Băţagă, de la CSM LPS Bistriţa, cu 14,850 pct, iar bronzul i-a revenit dinamovistului Andrei V. Muntean, cu 14,550 pct.

Flavius Koczi s-a impus şi în finala de la sărituri, cu un total de 14,750 pct (14,900 +14,600). El a fost urmat de Marius Berbecar (CSM LPS Bistriţa), cu 14,725 pct, şi de Cristian Băţagă, 14,375 pct.

Dubla campioană olimpică Sandra Izbaşa, de la CSA Steaua, a obţinut medalia de aur la sol, în timp ce Larisa Iordache, de la CS Dinamo, campioana europeană en titre la bârnă, s-a clasat pe primul loc în această probă, în ultimele două finale feminine pe aparate, disputate duminică în cadrul Campionatelor Naţionale de gimnastică.

La sol, Sanda Izbaşa s-a clasat pe primul loc, cu nota 15,600, după ce a prezentat fără greş un exerciţiu dificil, cu multe elemente spectaculoase. Pe locurile următoare au terminat Larisa Iordache, 14,950 pct, şi Andreea Munteanu (CNS Cetate Deva), 14,325 pct.

Larisa Iordache a avut o execuţie impecabilă la bârnă, unde a fost punctată cu 15,675. Sportiva de la CS Dinamo le-a devansat pe Andreea Munteanu, 15,525 pct, şi pe Anda Butuc, (CSS 2 Bucureşti), 14,650 pct.

Marius Berbecar (CSM LPS Bistriţa) a câştigat cu claritate finala de la paralele, la capătul unui exerciţiu foarte bun, notat cu 15,650. Pe podium au mai urcat Andrei Muntean (CS Dinamo), 14,900 pct, şi Vlad Cotună (CSM Lugoj), 14,700 pct.

Ultima finală de la băieţi, cea de la bară simplă, a fost încheiată de Vlad Cotună, 14,900 pct, urmat la egalitate de Ovidiu Buidoso (CSA Steaua), 14,450 pct, şi Cristian Băţagă (CSM LPS Bistriţa), fiecare cu 14,450 pct.

În finala de la paralele, Larisa Iordache s-a clasat pe primul loc, cu 13,475 pct, chiar dacă a căzut de pe aparat. Pe locurile următoare au terminat Daniela Ciurusniuc (CSA Steaua), 13,275 pct, şi Andreea Iridon (CNS Cetate Deva), 13,225 pct.

Finala feminină de sărituri a avut două învingătoare, Anamaria Ocolişan şi Laura Jurca, ambele de la CNS Cetate Deva, care au primit fiecare 13,950 pct. Bronzul a fost obţinut de Dora Vulcan (CS Dinamo), 13,850 pct.

Dinamovistul Andrei Muntean a câştigat medalia de aur în finala de inele, cu 15,450 pct, fiind urmat de Cristian Băţagă (CSM LPS Bistriţa), 15,400 pct. Pe locul 3 s-au clasat doi concurenţi, Laurenţiu Nistor (CSM LPS Bistriţa), şi Vlad Cotună (CSM Lugoj), ambii cu 14,150 pct.

Stelistul Ovidiu Buidoso s-a impus clar la cal cu mânere, 14,600 pct, în timp ce medalia de argint i-a revenit lui Flavius Koczi (CS Dinamo), cu 14,200 pct, iar bronzul a intrat în posesia lui Cristian Băţagă, cu 13,500 pct.