Florentina Mirică: A scăzut cu 90% capacitatea de a se pune în aplicare mandatele de supraveghere tehnică

Florentina Mirică, procuror-şef serviciu la Secţia de combatere a corupţiei din cadrul DNA, susţine că, în urma deciziei Curţii Constituţionale prin care interceptările realizate de serviciile de informaţii nu mai pot fi folosite în dosarele penale, a scăzut cu circa 90% capacitatea de a se pune în aplicare mandatele de supraveghere tehnică emise de judecători.
Romania TV
27 iul. 2018, 16:43
Florentina Mirică: A scăzut cu 90% capacitatea de a se pune în aplicare mandatele de supraveghere tehnică

Informaţia apare în proiectul managerial cu care Florentina Mirică a participat la selecţia organizată de Ministerul Justiţiei pentru ocuparea funcţiei de procuror şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie.

„Una dintre cele mai grave probleme ale DNA, rămase fără reglementare administrativă, priveşte efectele deciziei Curţii Constituţionale nr. 51/2016, întrucât a scăzut cu circa 90% capacitatea de a se pune în aplicare mandatele de supraveghere tehnică, emise de judecătorii de drepturi şi libertăţi. În concret, din cele 5 unităţi de punere în aplicare a mandatelor de supraveghere tehnică – DIPI, SRI, DGA, DOS, Serviciul tehnic al Direcţiei Naţionale Anticorupţie – activităţile de ascultare/ redare au rămas în sarcina procurorului de caz, cu sprijinul parţial al Serviciului tehnic al Direcţiei Naţionale Anticorupţie (care nu are capacitatea de a răspunde tuturor solicitărilor procurorilor). Efecte la nivel naţional ale înlăturării serviciilor de informaţii din rândul structurilor specializate ce pot pune în aplicare măsurile de supraveghere tehnică au condus la depăşirea capacităţii Poliţiei Române de a da curs şi solicitărilor Direcţiei Naţionale Anticorupţie, pe lângă cele ale unităţilor de parchet cu care colaborează în mod curent şi ale DIICOT”, se arată în proiectul managerial al Florentinei Mirică, publicat vineri pe site-ul MJ.

Procurorul adaugă că DGA a fost eliminată din rândul organelor de poliţie judiciară ce pot fi delegate pentru instrumentarea dosarelor DNA, întrucât competenţele sale nu se mai intersectează decât pentru faptele comise de personalul Ministerului de Interne.

Mirică afirmă că, în ceea ce priveşte filajul, DNA nu a mai desfăşurat astfel de activităţi, deşi a obţinut mandate în acest sens, pentru că nu a avut logistica necesară punerii în aplicare.

„Prin urmare, activităţile de înregistrare ambientală în teren, fotografiere de la distanţă, documentare informativă prealabilă efectuării percheziţiilor/ reţinerilor, asigurarea protecţiei investigatorilor au rămas fără suport logistic”, spune Florentina Mirică, ea propunând reorganizarea resurselor DNA şi alocarea de noi resurse – „structuri interne noi (investigatori, filaj, amplasare şi utilizare tehnică, monitorizare 24 ore/24 ore a rezultatelor punerii în aplicare a mandatelor de supraveghere tehnică)”. 

DailyBusiness
CFR călători suplimentează numărul de vagoane în minivacanța de Sântă Mărie
Spynews
Ce bine arată Mara Banică în costum de baie, în Maldive! Imagini senzaționale cu prezentatoarea de la Antena Stars | VIDEO
Bzi.ro
Ajunul Adormirii Maicii Domnului! Interdicțiile pe care femeile nu au voie să le încalce pe 14 august
Fanatik.ro
„Rușine, Voyo! Rușine ProTV! Dați-ne banii înapoi!” Mii de români, furioși după ce platforma online a picat la Drita – FCSB
Capital.ro
Contul bancar, obligatoriu în România. Ministerul Finanţelor a publicat proiectul. S-a pus și termen de 5 luni
Playtech.ro
Ce nu se dă niciodată de pomană de Sfânta Maria. Obiectele și preparatele care nu au ce căuta în pachetele împărțite pe 15 august
Adevarul
Forbes, interviu cu miliardarul român care continuă să predea la catedră cu normă întreagă
wowbiz.ro
Accident grav pe Autostrada Soarelui! Nouă mașini au fost implicate, iar traficul blocat. Breaking news
Evz.ro
CASS mai mare pentru veniturile independente. Plafonul anual și exemple de calcul
Prosport.ro
Apariția care le-a tăiat respirația. Cea mai frumoasă prezentatoare TV din Albania a atras toate privirile
kanald.ro
Programul Rabla ar putea fi reluat în septembrie, cu un buget diminuat la 200 de milioane de lei
Cancan.ro
BREAKING | Soția unui fotbalist de la Craiova, ruptă cu bătaia într-un supermarket: 'Am fost lovită și după ce am leșinat'
iamsport.ro
FCSB i-a cerut o sumă uluioare lui Ilie Dobre: 'Nimeni nu are cum să achite'
MediaFlux
400 de lei în plus la pensie pentru 2,7 milioane de români. În ce lună se vor da banii pensionarilor
stirilekanald.ro
O actriță celebră s-a înecat pe o insulă din Grecia. Lumea filmului, în stare de șoc
Horoscop 14 august 2025: Patru zodii uita de griji, au un noroc urias joi