Florin Cîțu,: „Sunt de acord că orice ministru care atacă premierul trebuie să-și dea demisia. Afirmația lui Orban e corectă”

Premierul Florin Cîțu, care a preluat și interimatul de la Ministerul Sănătății, a făcut câteva precizări despre „noul ministru” care va prelua această funcție.
Claudia Simion
18 apr. 2021, 16:14
Florin Cîțu,:

Premierul Florin Cîțu, care a preluat și interimatul de la Ministerul Sănătății, a făcut câteva precizări despre „noul ministru”.

Florin Cîțu a declarat, duminică, că „aștept desemnarea ministrului Sănătății de la USR PLUS”.

Cîțu a precizat că „voi asigura interimatul și mă voi asigura că lucrurile vor funcționa în continuare foarte bine” până când cei din USR-PLUS vor propune un nume pentru această funcție.

„Tot ce înseamnă discuții politice vor avea loc la discuția din coaliție, cu cele trei formațiuni politice.”, a afirmat apoi premierul.

Premierul a fost întrebat dacă va trimite Corpul de control la Ministerul Sănătății sau va face verificări suplimentare, în contextul declarațiilor lui Vlad Voiculescu legate de neconcordanțe cu privire la cele două platforme în care sunt înregistrate decesele.

„I-am cerut ieri lui Andrei Baciu, în urma informațiilor apărute în presă, să îmi spună dacă există la nivelul Ministerului Sănătății un grup de lucru. Azi avem confirmarea că acest grup de lucru nu există. Vom face un grup de lucru care să investigheze, vom urmări toată procedura. Concluziile trebuie prezentate în Guvern și apoi public”, a spus Florin Cîțu.

Întrebat, ulterior, cum comentează noile declarații ale lui Voiculescu (n.r. Cu stupoare ne-am dat seama, aproape în fiecare săptămână, că ceva este greşit: fie că indicatorii erau greşiţi, au fost mermeliţi în anumită perioadă ca să dea mai bine, fie mai târziu am văzut că inclusiv numărul de decese nu pare să fie raportat corect), premierul a spus: „Nu comentez așa ceva.”

Cîțu a spus că afirmația lui Ludovic Orban, care spunea că „orice ministru să știe că dacă vrea să atace premierul trebuie, mai întâi, să își scrie demisia”, este una foarte bună. „Eu îi voi evalua pentru ceea ce fac, nu pentru ceea ce spun”, a adăugat premierul.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Igor Cuciuc a încercat să își dezgroape fiica! Momente cumplite pentru familia artistului
Fanatik.ro
Șalupa lui Nicolae Ceaușescu, scoasă din patrimoniul MApN printr-un document clasificat de Marcel Ciolacu, în 2024. Cine a preluat ambarcațiunea si cât valorează. Documente
Capital.ro
Tragedie în lumea muzicii. O mare artistă a murit. Este finalul uneia dintre cele mai mari trupe feminine
Playtech.ro
Vacanța de vară 2026, între cerere mare și temeri legate de combustibil. Anunţul făcut de Wizz Air pentru călătorii români
Adevarul
Scena politică se redesenează: AUR câștigă, USR pierde, PSD joacă periculos
wowbiz.ro
Alex Marcu, mărturii tuburătoare la un an de la moartea Teodorei. Cât de greu îi este să treacă peste tragedie: „Lucrez cu doi psihologi”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Patru morți și zeci de oameni prinși printre fiare după ce două trenuri s-au lovit, în gara din Jakarta
iamsport.ro
Prunea a început să plângă după ce a văzut ce a pățit apropiata sa la TV: ”Nu se poate! Fata asta e ceva incredibil”
MediaFlux
Incident violent într-un avion Wizz Air în timpul zborului! O femeie, agresată de o mamă cu doi copii după o ceartă. Poliția a intervenit la aterizare
stirilekanald.ro
Nicușor Dan a semnat demisia...
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara