Florin Dumitrescu a câștigat procesul cu Antena 1. Câți bani trebuie să-i achite bucătarului, dar și Pro TV-ului

După multe luni de stres, Florin Dumitrescu a primit o veste extrem de bună și anume că a câștigat procesul cu Antena 1. Curtea de Apel București a respins apelul trustului Antena TV Group SA, prin care obliga trustul din Pache Protopopescu să nu difuzeze imagini cu bucătarul.
Alina Costache
17 dec. 2024, 18:00
Florin Dumitrescu a câștigat procesul cu Antena 1. Câți bani trebuie să-i achite bucătarului, dar și Pro TV-ului
Florin Dumitrescu a câștigat un proces cu Antena

Florin Dumitrescu este în culmea fericirii și dă peste nas trustului din care a făcut parte mulți ani. Antena Group a cerut în instanță ca Pro TV să nu difuzeze imagini cu celebrul bucătar până la finalizarea litigiului ce vizează drepturile de autor, și care ar putea dura chiar și 2-3 ani.

Însă, Curtea de Apel București a confirmat decizia instanței de fond și i-a dat dreptate lui Florin Dumitrescu: ”Apelanta (Antena Group n.r.) nu face nicio dovadă credibilă că pârâtul (Florin Dumitrescu) și co-intimata (Pro TV) ar fi săvârșit vreo faptă ilicită, care ar fi încălcat un prezumtiv drept de proprietate intelectuală”.

Citește și: Florin Dumitrescu ia o pauză de la televiziune, după succesul din finala de la MasterChef: „Îmi închid telefonul. Mă retrag cu familia la mine în peșteră”

Florin Dumitrescu a câștigat un proces cu Antena

Acum, Antena Group trebuie să plătească cheltuielile de judecată solicitate de părțile câștigătoare în apel: 14.790 de lei pentru juartul MasteChhef și 10.650,02 lei pentru Pro TV, în total aproximativ 5.000 de euro.

Judecătorii au mai precizat, în motivare, și faptul că, în proces, Antena 1 nu a putut indica în ce constă prejudiciul solicitat. ”Totodată, Curtea apreciază că luarea măsurilor solicitate de apelanta reclamantă, care și-a menținut solicitarea în aceeași formă și în apel, în ciuda faptului că este de notorietate împrejurarea că emisiunea „Masterchef” realizată cu participarea pârâtului Dumitrescu Florin este deja în curs de difuzare, este de natură a aduce un prejudiciu important pârâtei PRO TV.

În absența unei încălcări evidente a unui drept al reclamantei, demersul pârâților cu privire la realizarea unei emisiuni (fie ea și concurentă) apare drept protejat de lege, iar investiția deja făcută pentru difuzarea emisiunii ar fi în mare măsură pierdută, dacă difuzarea acesteia ar fi oprită prin hotărârea instanței”, se mai arată în motivare, potrivit Fanatik.ro.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
La 29 de ani, rivala Soranei Cîrstea uimește pe toată lumea
Capital.ro
A murit un nume imens al României. A fost o legendă. Mentor pentru generații întregi. Dumnezeu să-l odihnească în pace!
Playtech.ro
Românii care ar putea fi scutiți de impozitul pe venit. Noua lege, aşteptată de mulţi
Adevarul
Bulgării uriași de aur din Apuseni, irezistibili pentru mineri. Femeia care a ascuns aproape un kilogram de aur în corp
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Dinamovistul nelipsit de la meciurile ”câinilor” a ajuns să lucreze într-o fabrică din Anglia după ce a fost arestat de DIICOT: ”Acolo se injecta carnea cu steroizi”
MediaFlux
Soarele intră în conjuncție cu Nodul Nord pe 27 februarie. Cele patru zodii direct afectate
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj