FMI la Guvern. Franks: România se îndreaptă spre furtună. Boc anunţă buget pentru vreme rea

Premierul Emil Boc i-a asigurat pe oficialii Fondului Monetar Internaţional (FMI), în întâlnirea organizată miercuri seara la Guvern, că Executivul va pregăti pentru anul viitor un proiect de buget "de vreme rea", pentru a se asigura că România nu va intra "în furtună".
Romania TV
02 nov. 2011, 16:41
FMI la Guvern. Franks: România se îndreaptă spre furtună. Boc anunţă buget pentru vreme rea

„Pentru 2012 vom pregăti un buget de stat de vreme rea şi, în cazul în care vremea va fi mai bună, va fi mai bună pentru toţi. Deci, este mai bine să prevenim răul şi să consolidăm stabilitatea noastră macroeconomică. Aşa cum am văzut azi, în mod special în Grecia, nu vom primi ştiri foarte pozitive, din câte ştiu, aşadar vremea în Europa, din punct de vedere economic, nu va fi foarte bună, dar, aşa cum am spus, noi ne vom pregăti nu pentru cea mai bună vreme în 2012, dar în cazul în care vom avea o vreme mai bună, va fi mai bine pentru toată lumea sau măcar nu va fi furtună. Dacă nu va fi furtună, va fi mai bine pentru toată lumea aici în România şi în Europa”, a spus Emil Boc oficialilor FMI, potrivit Mediafax.

La rândul său, şeful delegaţiei Fondului Monetar Internaţional la Bucureşti, Jeffrey Franks, a arătat că actualul context economic internaţional este unul „de furtună”, dar că România este mai bine pregătită decât în urmă cu doi ani.

Sunt pe deplin de acord că acestea sunt zile furtunoase şi că o abordare prudentă pentru 2012 este extrem de recomandată în aceste timpuri nesigure. Oricum, un lucru bun pe care îl putem spune despre aceste timpuri furtunoase este că România intră în această nou val de furtună mai bine pregătită decât a fost cu doi ani şi jumătate în urmă, când valul anterior al furtunii a lovit. Aceasta pentru că am luat împreună câteva iniţiative foarte importante pentru a reduce deficitul de cont curent, a reduce deficitul fiscal, a lua măsuri structurale importante. Aşadar, deşi vremurile sunt grele, intraţi în aceste vremuri dificile cu o economie mai solidă şi mai stabilă pe care să vă bazaţi„, a spus Franks.

El a precizat că evaluarea FMI nu este finalizată, dar datele actuale indică „în ansamblu” rezultate foarte bune în evaluarea programului, în acest an Guvernul fiind în grafic pentru a atinge ţinta de deficit.

Liderii coaliţiei s-au întâlnit întâlni miercuri seara, la sediul Guvernului, cu oficialii Fondului Monetar Internaţional, pentru a discuta despre proiectul de buget pe anul viitor. La discuţie participă şi premierul Emil Boc.

O misiune comună a FMI, Comisiei Europene şi a Băncii Mondiale se află în România în perioada 25 octombrie – 7 noiembrie pentru a treia evaluare a acordului stand-by, cele mai importante teme de discuţie cu autorităţile române vizând construcţia bugetului pe anul viitor şi reforma companiilor de stat.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Transplantul cardiac, inevitabil pentru Mircea Lucescu: „Nu ne mai putem aștepta la o recuperare semnificativă”. Verdictul medicului cardiolog despre recuperare
Capital.ro
Călin Georgescu poate pleca din România. Ce plan ar avea fostul candidat la prezidențiale
Playtech.ro
Cât costă o centrală telefonică din comunism în 2026: preţul e de ordinul miilor de lei
Adevarul
Apocalipsa după Donald Trump. Amenințare fără precedent la adresa Iranului: „O întreagă civilizație va muri în această seară”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu, prima reacție după ce l-a vizitat pe Mircea Lucescu. Antrenorul s-a întors în România de urgență
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drama neștiută a Andreei, asistenta de 31 de ani din Târgu Jiu care și-a pus capăt zilelor. În urmă cu patru luni a fost abuzată de trei indivizi
iamsport.ro
Gabi Tamaș, acuzat că și-ar fi ieșit din minți și ar fi agresat mai multe persoane la Survivor! Ar fi lansat și ”amenințări de o brutalitate șocantă la adresa femeilor din staff”
MediaFlux
Breaking News: CNA închide Realitatea Plus din cauza amenzilor neplătite! Licența postului TV a fost retrasă
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj