FOCAR DE CORONAVIRUS la un centru DGASPC pentru tineri cu HIV. 13 persoane au fost confirmate cu COVID-19

Este focare de coronavirus la Centrul "Sfânta Maria" din Goleşti al Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC) Vrancea, în care sunt internaţi tineri cu HIV. În urma unei anchete epidemiologice, opt beneficiari şi cinci angajaţi au fost testaţi pozitiv cu covid-19.
Filip Stan
26 mai 2020, 05:43
FOCAR DE CORONAVIRUS la un centru DGASPC pentru tineri cu HIV. 13 persoane au fost confirmate cu COVID-19

„La Centrul ‘Sfânta Maria’ din Goleşti avem opt beneficiari depistaţi pozitivi, dintre care şapte internaţi la Spitalul Municipal Adjud şi unul la secţia de Boli infecţioase a Spitalul Judeţean de Urgenţă ‘Sfântul Pantelimon’ Focşani. Numărul total de angajaţi depistaţi pozitiv ar fi de cinci, dar, între timp, o persoană s-a negativizat, având două teste consecutive negative, unul duminică şi unul luni”, a declarat, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al DGASPC Vrancea, Adina Lăscan.

Prezenţa virusului SARS-CoV-2 în cadrul centrului rezidenţial a fost descoperită după ce unul dintre beneficiari a ajuns la spital şi a fost testat pentru noul coronavirus.

„În cursul săptămânii trecute, una dintre beneficiare ar fi manifestat o inflamare a ganglionilor. A fost prezentată pentru consult medical la Unitatea de Primiri Urgenţe a SJU Focşani.Când a ajuns la spital, i s-a făcut şi testul pentru COVID-19, care a ieşit pozitiv. În urma anchetei epidemiologice au fost testaţi toţi beneficiarii, în număr de 14, precum şi toţi angajaţii centrului. În momentul de faţă, atât beneficiarii, cât şi personalul sunt asimptomatici”, a precizat Adina Lăscan.

Potrivit acesteia, Centrul Rezidenţial „Sfânta Maria” de la Goleşti a fost complet izolat încă din data de 10 martie, lucrându-se în ture succesive a câte două săptămâni de izolare, iar după încetarea stării de urgenţă, în centru se continuă cu o schemă de lucru prelungită.

Centrul „Sfânta Maria” este a doua structură rezidenţială a DGASPC Vrancea în care s-au înregistrat cazuri de îmbolnăvire cu COVID-19. În cursul lunii aprilie, potrivit Direcţiei de Sănătate Publică Vrancea, la Centrul Rezidenţial pentru Persoane Vârstnice (CRPV) Odobeşti s-au înregistrat un număr de 41 de cazuri de COVID-19, dintre care 25 în rândul beneficiarilor şi 16 în rândul angajaţilor. În prezent, un singur beneficiar al CRPV se mai află internat în spital.

Citeşte şi Noi decese cauzate de coronavirus în România. Bilanţul morţilor a ajuns la 1.207

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Ousmane Dembele, hat-trick în 25 de minute în Norvegia – Franța! Balonul de Aur a scris istorie la Campionatul Mondial
Capital.ro
Regulă pentru românii cu aer condiționat. Greșeala care îți poate crește factura la energie
Playtech.ro
Cod roșu de caniculă și restricții de trafic în România. Județele unde se vor depăși 40 de grade
Adevarul
Infractor prins după o urmărire spectaculoasă. Un șofer și-a oferit mașina polițistului: „Urcați în spate!”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Victor Pițurcă, făcut praf de fostul apropiat al lui Gigi Becali: ”E pervers. Nu are principii și caracter!”
MediaFlux
Rusia tună și fulgeră la adresa României. Gestul lui Emil Boc a enervat oamenii lui Putin: ”Este scandalos”
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?