Focar de Covid la Penitenciarul Craiova, 20 de deţinuţi au fost testaţi pozitiv. S-a decis transferul lor la Jilava

Douăzeci de deţinuţi de la Penitenciarul Craiova au fost confirmaţi cu COVID-19, ei fiind transferaţi temporar la Penitenciarul-Spital Bucureşti-Jilava pentru îngrijiri medicale.
Daniel Spătaru
13 sept. 2021, 21:23
Focar de Covid la Penitenciarul Craiova, 20 de deţinuţi au fost testaţi pozitiv. S-a decis transferul lor la Jilava

Potrivit unui comunicat al Penitenciarului Craiova, 20 de deţinuţi, care se aflau în aceeaşi unitate de deţinere, au fost confirmaţi pozitiv la testul efectuat pentru SARS-CoV-2.

„Conduita terapeutică le va fi asigurată în cadrul Penitenciarului-Spital Bucureşti-Jilava, unitate desemnată să gestioneze cazurile uşoare şi medii de îmbolnăvire înregistrate în rândul persoanelor private de libertate”, se arată în comunicat.

Sursa citată a menţionat că a fost informată despre această situaţie Direcţia de Sănătate Publică Dolj, urmând să fie puse în aplicare măsurile specifice de intervenţie (dezinfectare spaţii, intensificare monitorizare medicală persoane custodiate şi triaj epidemiologic cadre). De asemenea, în acest caz este derulată şi o anchetă epidemiologică.

Nu mai departe de sfârşitul săptămânii trecute, peste 20 de persoane au fost confirmate cu COVID-19 la Opera din Craiova, o instituţie cu 172 de angajaţi. Unul dintre oamenii infectaţi este internat la Terapie Intensivă. Unii angajaţi au început să vorbească, sub protecţia anonimatului despre situaţia declanşată în urmă cu opt zile. Sâmbătă, în jurul orei 18, Florin Zamfir, instrumentist, soţul unei persoane angajate la Operă şi depistată cu Covid, a fost luat cu ambulanţa şi dus la spital. Familia Zamfir are patru copii, iar toţi s-au infectat noul coronavirus.

Citeşte şi Un tânăr condamnat pentru tâlhărie a evadat de la penitenciarul Târgu Jiu. Deţinutul mai avea două luni până la eliberare

„Din ordinul directorului Antonio Zamfir, nu s-a ţinut cont de angajaţii bolnavi de Covid. În prezent, peste 20 dintre ei sunt confirmaţi pozitiv, dintre care unul, Leonte Stănescu, este de o săptămână internat la Terapie Intensivă, cu masca de oxygen pe faţă. Oamenii sunt chemaţi la serviciu şi ameninţaţi cu destituirea dacă divulgă ceva sau dacă îşi bagă concediu medical.

Situaţia este ieşită de sub control. Zamfir poate fi acuzat de zădărnicirea combaterii bolilor şi de abuz în serviciu. Vineri, unii angajaţi şi-au făcut teste rapide şi au ieşit pozitiv. Au anunţat conducerea, inclusiv prin medicul de familie, dar nu s-au luat măsuri. A doua zi, au fost chemaţi la repetiţii, în spaţiu închis, cor şi orchestră la un loc, iar duminică s-a ţinut concert la Filarmonică”, a afirmat un angajat.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Taifunul Dolphin lovește Japonia! Sute de mii de oameni, evacuați, iar peste 500 de zboruri au fost anulate
Fanatik.ro
Șeful din SuperLiga a anunțat în direct că el se dă la o parte dacă vine Neluțu Varga investitor. Exclusiv
Capital.ro
Ai datorii la ANAF? Cum verifici gratuit, online, situația fiscală în doar câteva minute
Playtech.ro
Ai garaj, anexă sau terasă nedeclarată? Amenzile și taxele care îi sperie pe proprietari în 2026
Adevarul
„Mi-a aruncat numărul în prăpastie”. Pățania unui turist român în Thassos: a parcat într-o zonă unde era interzis, iar un localnic i-a smuls plăcuța de înmatriculare
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă mișcare seismică s-a produs în România, astăzi! În ce zonă a fost înregistrată și ce spun specialiștii
iamsport.ro
Dan Șucu își vinde fotbalistul în Bundesliga pentru 1.000.000 de euro
MediaFlux
Acte urgente care trebuie la ANAF. Românii au termen până săptămâna viitoare
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România