Fondatorul unui site de ştiri, răpit şi asasinat. Este al şaptea jurnalist ucis în Mexic anul acesta

Directorul unui website de ştiri din Acapulco, în sudul Mexicului, a murit duminică la spital, la două zile după ce a fost găsit grav rănit de gloanţe.
Daniel Spătaru
01 nov. 2021, 12:25
Fondatorul unui site de ştiri, răpit şi asasinat. Este al şaptea jurnalist ucis în Mexic anul acesta

Trebuie să transmit condoleanţe familiei jurnalistului Alfredo Cardoso Echeverria, fondatorul site-ului de ştiri Las Dos Costas, pentru această pierdere regretabilă„, a declarat pe reţelele de sociale Evelyn Salgado, guvernatorul statului Guerrero unde se află Acapulco, citat de politico.mx.

Potrivit Reporteri Fără Frontiere (RSF), Cardoso, a cărui familie primise ameninţări, a fost răpit vineri dimineaţă de indivizi cu cagule care au pătruns în casa lui. El a fost găsit a doua zi în vehiculul său cu cinci plăgi împuşcate, a informat presa locală. Transportat de urgenţă la spital, jurnalistul a decedat duminică în urma rănilor.

Citeşte şi Teroare la intrarea în aeroportul din Ciudad de Mexico, un mort şi mai mulţi răniţi, într-un schimb de focuri. Un SUV de lux a fost ţinta motocicliştilor înarmaţi

Cel puţin şapte jurnalişti au fost asasinaţi în 2021 în Mexic. Cu toate acestea, nu s-a stabilit dacă moartea lor are legătură cu munca pe care o desfăşurau. Mexicul este considerat una dintre cele mai periculoase ţări pentru munca în mass-media, cu peste o sută de jurnalişti ucişi din 2000, potrivit cifrelor Comisiei pentru Drepturile Omului. Opt jurnalişti au fost ucişi în 2020, potrivit RSF.

Peste 90% din crimele ce vizează jurnaliştii rămân nepedepsite, denunţă organizaţiile care apără libertatea de exprimare.

Citeşte şi Şeful mafiei româneşti din Mexic se plânge de condiţiile din închisoarea de maximă securitate

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Fiul lui Ion Țiriac a găsit ”sensul vieții”. La ce concluzie a ajuns Ion Ion Țiriac la 49 de ani
Capital.ro
Se schimbă regulile la locul de muncă. Guvernul a aprobat legea. Se aplică amendă de până la 7.000 de lei angajatorilor
Playtech.ro
Cine este Liana Nicoleta Arsenie, președinta Curții de Apel București, și ce avere dețin
Adevarul
Avertismentul dur al unui general polonez către Putin: „Dacă ne atacați, intrăm în Kaliningrad”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Noi informații despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu. Cum se simte fostul antrenor de la CFR Cluj: „Nu a putut să mănânce”
iamsport.ro
Unul dintre cei mai bogați afaceriști din Ungaria, investiție majoră în România! Proiectul gândit în apropiere de ansamblul rezidențial dezvoltat de Gigi Becali
MediaFlux
Șeful NATO avertizează Europa: ”Noi suntem următoarea ţintă a Rusiei”
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu