Formaţia Rage concertează la ediţia 2014 a festivalului ARTmania

Formaţia germană Rage va fi capul de afiş al primei seri de concerte din cadrul festivalului ARTmania, ce se va desfăşura la Sibiu în perioada 7-9 august 2014. Pe scena Vampire's Den, în două seri, vor concerta şi alte nume cunoscute ale muzicii metal: Therion, Eluveitie, Crematory, Diary of Dreams ş.a.
Adrian Ilie
11 iul. 2014, 15:58
Formaţia Rage concertează la ediţia 2014 a festivalului ARTmania

Rage va concerta vineri, 8 august, in Vampires’ Den la ARTmania Festival in rolul de headliner, in aceeasi zi cu Eluveitie, Diary of Dreams si alte proiecte interesante. Rage participa in premiera la ARTmania Festival cu un val inflacarat de power metal care va izbi Grota Vampirilor.

Rage implinesc in acest an trei decenii de cariera Metal si isi arata istoria, de la inceputul anilor ’80 cand se numeau Avenger si promovau „Prayers of Steel”, trecand prin succesul anilor ’90 cu abordarea clasica „Lingua Mortis”, pana recent in 2009 cand au luat locul trei la „Bundesvision Songcontest” si au marcat un sfert de secol de activitate.

Cu 21 de albume lansate pana in present si schimbari de componenta, audienta primeste nu numai esenta Metal-ului German, dar si plus valoarea unei echipe de muzicieni extraordinari care nu inceteaza sa isi reinventeze sound-ul de fiecare data cand creeaza ceva nou. Ei sunt Rage!

In 2014, trio-ul format din Peavy Wagner, Victor Smolski si André Hilgers sunt departe de pensionare chiar daca au deja dreptul de a-si scrie memoriile si a lansa piese si versiuni nepublicate, demo-uri si franturi de idei care au ajuns acum sa isi gaseasca finalitatea sonora. „The Soundchaser Archives” contine doua CD-uri si un DVD lansate in mai 2014 prin Nuclear Blast.

Pentru „ARTmania Vampires’ Den” vor fi disponibile in avans exclusiv abonamente in retelele Diverta, Germanos, MyTicket.ro, Eventim.ro, la sediul ARTmania din Bucuresti sau online pe shop.artmania.ro la pretul de 180 lei. Bilete de acces pe zi vor fi disponibile in zilele de festival. Publicul de peste hotare isi poate achizitiona abonamente online pe shop.artmania.ro. Evenimentele organizate in spatiile Muzeului National Brukenthal si Muzeului de Istorie sunt organizate cu bilete si abonamente separate. In Piata Mare accesul va fi gratuit.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Alex Băluță a semnat! Salariul uriaș pe care îl va avea la Poli Timișoara
Capital.ro
Bulgaria, la un pas de blocaj în UE: numele patriarhului Kirill aprinde o dispută neașteptată
Playtech.ro
Problema de matematică de clasa a III-a pe care puțini internauți o rezolvă. „Câți bani îi mai rămân Mariei după toate cumpărăturile?”
Adevarul
Ce s-ar întâmpla dacă Putin nu ar mai conduce Rusia. Răspunsul unui politolog de la Princeton: „Întregul cerc din jurul lui este format din ultranaționaliști”
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiețel de trei ani, înecat în piscina familiei. Deși purta vestă, nu a mai putut fi salvat: „L-am pierdut mult prea devreme”
iamsport.ro
Hagi confirmă ”absența importantă” a României de la CM 1994: ”Aveam nevoie de unul ca el. Am fi fost mai puternici”
MediaFlux
Încep recrutările la SRI. Salariile pornesc de la 7.500 lei. Ce posturi sunt disponibile
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?