Formula 1: Kimi Raikkonen a câştigat MP al Australiei, după o cursă spectaculoasă

Pilotul finlandez Kimi Raikkonen de la Lotus-Renault a câştigat Marele Premiu al Australiei de Formula 1, prima cursă a sezonului. Aceasta este cea de-a doua victorie a sa după revenirea în competiţie, în 2012, şi cea de-a 20-a din cariera sa.

17 mart. 2013, 07:41

Raikkonen a plecat în cursă de pe locul al şaptelea, însă a reuşit să ajungă liderul clasamentului, după o cursă fantastică.

Finlandezul a fost urmat de spaniolul Fernando Alonso (Ferrari) şi de germanul Sebastian Vettel (Red Bull).

Pe locul 4 s-a clasat brazilianul Felipe Massa (Ferrari), iar pe 5 a încheiat cursa britanicul Lewis Hamilton (Mercedes). Australianul Mark Webber (Red Bull) a fost al şaselela, fiind urmat în ordine de germanul Adrian Sutil şi de britanicul Paul Di Resta (ambii Force India).

Britanicul Jenson Button (McLaren-Mercedes) a fost al nouălea, iar francezul Romain Grosjean (Lotus-Renault) al zecelea.

Următoarea etapă a CM de Formula 1, Marele Premiu al Malaysiei, va avea loc în 24 martie, la Sepang.