Formula 1: Lewis Hamilton revine pe primul loc după ce a câştigat Marele Premiu al Franţei

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes), campionul mondial en titre, a câştigat Marele Premiu al Franţei, a opta cursă din calendarul Formulei 1, care s-a desfăşurat duminică pe circuitul Paul Ricard din Castellet şi a revenit în fruntea clasamentului piloţilor.

25 iun. 2018, 03:43

Lewis Hamilton a plecat din pole position şi a obţinut a 65-a sa victorie din Formula 1 şi a treia din acest sezon. El a fost urmat în clasament de olandezul Max Verstappen (Red Bull) la 7sec090/1000 şi de finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari) la 25sec888/1000. Germanul Sebastian Vettel (Ferrari), protagonistul unui coliziuni cu Valtteri Bottas imediat după start, s-a clasat al 5-lea la 1min01sec935/1000.

În clasamentul piloţilor, Hamilton ocupă primul loc cu 145 puncte, urmat de Vettel 131, Daniel Ricicardo (Australia) 96, Valtteri Botas (Finlanda) 92, Kimi Raikkonen 83, Max Verstappen 68, etc.

Franţa a găzduit ultimul Grand Prix de Formula 1 în 2008 la Magny-Cours, în timp ce circuitul Paul-Ricard revine în actualitate pentru prima oară din 1990.