Forţele americane din Peninsula Coreea, în stare de alertă maximă

Forțele armate americane din Peninsula Coreea au fost plasate luni sub alertă maximă în eventualitatea unei provocări din partea Coreii de Nord, în urma testului nuclear efectuat săptămâna trecută de Phenian, relatează Reuters.
Filip Stan
11 ian. 2016, 09:05
Forţele americane din Peninsula Coreea, în stare de alertă maximă

Șeful Comandamentului Forțelor Americane din Peninsula Coreea, Curtis Scaparrotti, a dat un ordin în acest sens în timpul unei vizite la baza aeriană Osan, administrată în comun de SUA și Coreea de Sud.

Pe de altă parte, Seulul a anunțat luni că negociatorul-șef sud-coreean în dosarul nuclear se va întâlni miercuri cu omologii săi american și japonez pentru a analiza posibilele mijloace de răspuns după testul nord-coreean efectuat pe 6 ianuarie.

Coreea de Nord a anunțat miercuri că a efectuat un test cu bombă cu hidrogen, deși experții americani au pus sub semnul întrebării capacitatea Phenianului de a deține deja această tehnologie.

Testul a provocat reacții dure din partea SUA, dar și a Chinei, aliatul principal al Coreii de Nord, Beijingul reclamând faptul că nu a primit o notificare prealabilă.

Citeşte şi SUA trimite un BOMBARDIER în apropiere de spaţiul aerian al Coreei de Nord

Șefa statului sud-coreean, Park Geun-hye, intenționează să se adreseze miercuri conaționalilor săi pentru a exprima dorința Seulului de a da un răspuns ferm la testul nuclear nord-coreean.

Duminică, Statele Unite au trimis un bombardier B-52 care a survolat la joasă altitudine teritoriul sud-coreean. Două avioane de luptă, unul american și altul sud-coreean, au escortat aparatul B-52 Stratofortress, care poate transporta arme nucleare, înainte ca el să revină la baza militară americană din Guam, a anunțat Pentagonul într-un comunicat.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Șumudică, reacție șoc: “N-avem nicio șansă cu Turcia! Am stat în carantină Covid cu turcul de la Roma! Făcea 1000 abdomene pe zi”. Tehnicianul a analizat echipa României pentru barajul de CM
Capital.ro
Călin Georgescu, anunț despre banii românilor. Cum sunt folosiți, de fapt: Nu-ți trebuie armată ca să distrugi o țară
Playtech.ro
Care este pluralul corect al cuvântului „spam”. Cei mai mulţi folosesc forma greşită
Adevarul
Noua găselniţă a turiștilor români în Grecia îi pune în dificultate pe proprietarii de taverne. Unde mănâncă în vacanţe
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Elena Merișoreanu s-a văzut cu Valentin Sanfira, după vestea divorțului. Ce a spus artistul despre despărțirea de Codruța Filip: „Se vedea pe ochii lui că e trist”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lovitură pentru șoferi! OUG pentru ieftinirea carburanților a fost amânată din nou
iamsport.ro
Gică Hagi e contestat: ”Nu merită să devină selecționerul României. E o pierdere de timp”
MediaFlux
PAPARAZZI Patrice Cărăușan de la Survivor se ascunde prin București! Vedeta Antena 1, încă în concurs, camuflată alături de iubit FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj