Fost director în Primăria Capitalei, condamnat la șase ani închisoare pentru corupţie. Decizia e DEFINITIVĂ!

Mădălin Dumitru, fost director al Direcţiei Generale Infrastructură şi Servicii Publice (DGISP) din Primăria Capitalei, a fost condamnat definitiv de Curtea de Apel Bucureşti la 6 ani închisoare cu executare.
Alina Costache
17 apr. 2021, 09:58
Fost director în Primăria Capitalei, condamnat la șase ani închisoare pentru corupţie. Decizia e DEFINITIVĂ!

Fost director în Primăria Capitalei, condamnat la șase ani închisoare. Decizia a fost luată după șapte ani de procese, iar Dumitru este condamnat pentru săvârșirea mai multor infracțiuni de corupție.

Fost director în Primăria Capitalei, condamnat la șase ani închisoare pentru corupţie. Decizia e DEFINITIVĂ!

Potrivit Agerpres, rrimis în judecată în decembrie 2014 de DNA, Mădălin Dumitru a primit în iunie 2019 la instanţa de fond – Tribunalul Bucureşti – o pedeapsă de 3 ani închisoare cu suspendare, însă la judecarea apelului, CAB a desfiinţat sentinţa primei instanţe şi i-a aplicat fostului director o condamnare definitivă de 6 ani închisoare cu executare.

Infracţiunile pentru care a fost condamnat Mădălin Dumitru sunt: luare de mită, trafic de influenţă; efectuare de acte de comerţ incompatibile cu funcţia; participaţie improprie la delapidare, în formă continuată; abuz în serviciu; fals în înscrisuri sub semnătură privată; instigare la spălare de bani; fals în declaraţii.

Judecătorii au mai dispus confiscarea de la acesta a unor sume de bani – 538.047 lei şi 65.000 de euro.

O parte din acuzaţii de referă la faptul că Mădălin Dumitru nu a trecut în declaraţiile de avere venituri de ordinul a sute de mii de euro, obţinute din închirieri de imobile şi vânzarea unor bunuri şi acţiuni la firme.

Potrivit DNA, în calitate de director al DGISP din cadrul Primăriei Capitalei – funcţionar public cu atribuţie de conducere în cadrul autorităţii publice locale, deşi avea obligaţia de a-şi declara averea, Mădălin Dumitru a făcut declaraţii necorespunzătoare adevărului cu privire la veniturile realizate în perioada 2008 – 2013.

Astfel, în declaraţia de avere din data de 4 noiembrie 2008, acesta nu a menţionat venituri de 150.000 de euro obţinute ca urmare a încheierii unui antecontract de vânzare – cumpărare pentru un teren de 217 mp, situat în Bucureşti.

De asemenea, în declaraţia de avere din data de 4 noiembrie 2010, el nu a trecut venituri de 90.200 lei obţinute din cesionarea părţilor sociale la firma SC Magistral SRL, al cărei reprezentant era.

În declaraţia de avere din data de 10 iunie 2013, Mădălin Dumitru nu a declarat veniturile obţinute din închirierea unui imobil situat în oraşul Voluntari (5.500 euro pentru anul 2012, 11.100 euro pentru ianuarie – iulie 2013). În aceeaşi declaraţie de avere, el a declarat, în fals, venituri în sumă de 500.000 lei şi 150.000 euro obţinute ca urmare a încheierii a trei antecontracte de vânzare – cumpărare şi nu a declarat 8 ceasuri (Longines, Mont Blanc).

După numirea în funcţia de director la Primăria Capitalei, spun procurorii, Mădălin Dumitru a continuat să efectueze acte de administrare la două firme unde era acţionar – SC Precon SRL şi SC Magistral SRL, atât în mod direct, cât şi prin intermediul altor persoane, fiind în continuare factorul de decizie în cadrul acestora.

Citește și: Curtea de Apel a amânat verdictul în dosarul de corupţie al lui Sorin Oprescu, în care, în prima instanţă, a fost condamnat la 5 ani şi 3 luni de închisoare cu executare

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Televiziunea care a angajat-o pe tenismena cu o avere de peste 10 milioane de euro. Ce reacții a stârnit această schimbare
Capital.ro
Parlamentul schimbă regulile pentru pensionari și veteranii de război. Talonul de pensie va include cod QR
Playtech.ro
Programul supermarketurilor și mall-urilor de Rusalii și 1 iunie 2026. Cum vor funcționa marile magazine
Adevarul
Imagini șocante într-un autobuz din Piteşti. Bătaie în toată regula între şofer şi o femeie. Mai mulţi pasageri au avut nevoie de îngrijiri medicale
wowbiz.ro
Noi detalii șocante în cazul crimei din Târgu Jiu. Bătrâna ucisă de nepot obținuse ordin de protecție împotriva fiicei sale. Astăzi femeia a făcut scandal cu vecinii: „Voi i-ați dat nas nenorocitei”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„Trebuia să fiu acasă” Unde era mama celor doi frați din Târgu Jiu, în timpul tragediei. Mărturia care dă totul peste cap
iamsport.ro
Era apropiat de Gigi Becali, dar acum șterge pe jos cu el: ”Ești o gâză mică, te crezi mai dihai decât Iulius Cezar, nu mai gândești normal! Peștele se împute de la cap”
MediaFlux
Andrew Tate, chemat la DIICOT! Noi acuzații pentru influencer
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți