Fost şef SRI, amator de RATB. Circulă cu autobuzul, deşi are maşină personală

Evită cât poate folosirea maşinii personale, iritat de traficul nebun din Capitală. Merge mult cu autobuzul sau pe jos, la cei aproape 70 de ani, pentru a-şi menţine condiţia fizică, lucru ce-i prilejuieşte întâlniri cu foşti colegi sau diverse cunoştinţe. "Am mulţumirea că nimeni nu mi-a adresat până acum vreun cuvânt rău", spune, pentru RTV.net, fostul şef al contraspionajului românesc.
Romania TV
05 ian. 2012, 11:12
Fost şef SRI, amator de RATB. Circulă cu autobuzul, deşi are maşină personală

Este vorba de Costin Georgescu, fost director al SRI în 1997-2000.

Georgescu locuieşte în nordul Bucureştilor şi poate fi văzut des în autobuzul 331 care circulă pe traseul Dămăroaia-Piaţa Romană, preferând să renunţe la automobilul ce rămâne parcat acasă.

Sincer, nu-mi place să conduc. Când văd nebunia din Bucureşti, mai bine merg cu autobuzul. Uneori, durează la fel de mult cu maşina„, a declarat Georgescu pentru RTV.net.

Deşi limuzina cu geamuri fumurii a ajuns emblema distanţării demnitarului de alegător, fostul director SRI agreează mai mult plimbările pedestre prin Bucureşti.

Merg mult şi pe jos. Dacă ajung pe la Romană şi am treabă în centru pot să merg pe jos şi până la Unirii. Şi doctorii spun că trebuie să mergi pe jos măcar doi kilometri pe zi„, spune Costin Georgescu, adăugând că are o condiţie fizică destul de bună pentru vârsta lui, aproape 70 de ani.

Peregrinările prin Bucureşti fac să se întâlnească des cu diverse cunoştinţe.

Sunt unii care mă recunosc şi mă opresc pe stradă. De obicei, sunt foşti colegi de pe şantierele în care am lucrat, dar şi ofiţeri SRI care acum s-au pensionat. Am mulţumirea că nimeni nu mi-a adresat până acum vreun cuvânt rău„, a mai spus Costin Georgescu.

Georgescu a fost deputat PNL în perioada 1996-1997.În 1997 a devenit director al Serviciului Român de Informaţii, funcţie pe care a părăsit-o prin demisie în 2000. Între 2001 şi 2004, a fost ambasador în Cipru. A fost decorat cu „Steaua României” în grad de Mare Ofiţer.

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Copil român, torturat până la moarte de mamă și iubit în Belgia! Trupul lui Raul a fost găsit într-o geantă
Fanatik.ro
Cristi Manea, replică explozivă pentru Victor Piţurcă, omul care l-a debutat în echipa naţională: „Nu a fost în pielea mea! El nu ştie prin ce-am trecut, alţii s-ar fi retras în locul meu!”
Capital.ro
Prețuri carburanți sâmbătă, 2 mai. Benzina și motorina s-au scumpit din nou. Cât trebuie să plătască șoferii
Playtech.ro
Top 10 cele mai bogate țări din lume surprinde. Nici urmă de SUA sau Germania, ce se ia în calcul pentru a fi pe listă
Adevarul
Ce vom afla din desecretizarea celor 5.000 de dosare despre anii '90. Miza declasificării a 100 de metri de istorie a României
wowbiz.ro
Nașa lui Armin Nicoară, implicată într-un accident în drum spre filmări: „Sunt lovită din spate!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Plutonier-adjunct șef Ioniță Constantin, din cadrul ISU Ialomița, s-a stins din viață în mod fulgerător: „Adio, dragul nostru camarad”
iamsport.ro
Victor Pițurcă ”a călcat pe bec” și a plătit scump: ”Eu l-am înjurat”
MediaFlux
Incendiu La Cocoșatu! Arde restaurantul recunoscut pentru cei mai buni mici
stirilekanald.ro
De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR