Fost senator PSD, condamnat la opt ani de închisoare cu executare, pentru evaziune fiscală!

Ilie Niţă, fost senator din partea PSD Suceava, a fost condamnat de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie la opt ani şi cinci luni de închisoare cu executare.
Alina Costache
26 ian. 2021, 15:56
Fost senator PSD, condamnat la opt ani de închisoare cu executare, pentru evaziune fiscală!

Fost senator PSD, condamnat la opt ani de închisoare. Acesta a fost găsit vinovat de evaziune fiscală, fals în declaraţii şi opraţiuni financiare incompatibile cu demnitatea de parlamentar, spune Adevărul.

Fost senator PSD, condamnat la opt ani de închisoare cu executare. Anunţul făcut de autorităţi

Magistraţii de la Curtea Supremă s-au pronunţat în dosarul în care fostul senator de Suceava Ilie Niţă a fost trimis în judecată de procurorii DNA Suceava pentru evaziune fiscală, fals în declaraţii şi operaţiuni financiare incompatibile cu demnitatea de parlamentar.

Niţă a fost condamnat la opt ani de închisoare şi cinci luni cu executare. Decizia poate fi contestată la completul de cinci judecători al Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie. De altfel, soţia fostului parlamentar a fost condamnată la 120 de zile amendă pentru declaraţii neadevărate.

„În perioada 2009-2017, Ilie Niţă, în calitate de vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Suceava şi ulterior senator în Parlamentul României, s-a ocupat în fapt de administrarea a două societăţi comerciale.

Inculpatul a administrat una dintre firme chiar şi după intrarea în procedură de insolvenţă, deşi prerogativele au fost preluate de un lichidator judiciar. Astfel, în perioada 2013-2017, politicianul ar fi făcut încasări de trei milioane de lei, bani care nu au fost trecuţi în contabilitate şi pentru care nu au fost plătite obligaţiile fiscale.

Totodată, cele două firme au încheiat patru contracte cu grădiniţa unde director era soţia senatorului, folosind mai multe documente falsificate şi încălcând prevederile legislaţiei privind conflictul de interese.”, se arată într-un comunicat transmis de instituţie.

Senatorul de Suceava Ilie Niţă demisionase din ALDE şi se înscrisese în PSD, în anul 2019. Niță a fost trimis anul trecut în judecată de DNA pentru o serie de infracțiuni.

„Am trecut la PSD. Consider că această guvernare a fost şi este în folosul românilor, având în vedere că s-au majorat salariile, că au crescut pensiile şi sunt de părere că ţara trebuie guvernată în bune condiţii. De asemenea, acest Guvern trebuie sprijinit până la finalizarea mandatului”, a declarat, miercuri, senatorul.

Alături de acesta, DNA i-a mai trimis în judecată pe avocatul Florin Ivanovici (sub control judiciar – pentru abuz în serviciu), Niculina Niţă (folosirea funcţiei pentru favorizarea altor persoane, fals în declaraţii), Ilie Chitic, administrator SC Teona Build SRL Suceava (uz de fals în formă continuată), Casa de Insolvenţă Bucovina IPURL (abuz în serviciu), Teona Build (evaziune fiscală).

„În perioada 2009-2017, inculpatul Niţă Ilie, în calitate de vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Suceava şi ulterior senator în Parlamentul României, a exercitat în fapt atribuţiile de control şi administrare a unei societăţi comerciale, deşi, potrivit statutului societăţii, administrator era o altă persoană. Inculpatul a acţionat în aceeaşi manieră şi după intrarea societăţii în procedură de insolvenţă din dispoziţia judecătorului sindic, deşi prerogativele acestei funcţii au fost preluate de către inculpatul Ivanovici Florin, în calitate de lichidator judiciar”, arată DNA.

Citeşte şi: Un fost şef de penitenciar s-a sinucis la tribunal, după ce a fost condamnat la închisoare

DailyBusiness
Lovitură de proporții în Europa! Pașapoartele care dispar definitiv. UE le-a declarat ilegale
Spynews
Lele, spulberat de Poliție / Dovada că artistul a ascuns adevărul în scandalul cu Andra Voloș
Bzi.ro
Monica Bîrlădeanu a făcut senzație la Gala Premiilor GOPO 2025! Actrița a strălucit la 46 de ani
Fanatik.ro
Ce să pui peste carne când o gătești pe grătar. Așa îți va ieși cea mai suculentă friptură
Capital.ro
TAXĂ triplă pentru mii de șoferi din România. Majorarea se aplică de azi, 1 mai
Playtech.ro
Cine nu mai primeşte alocaţie pentru copii în luna mai 2025. Regula de care puţini părinţi au habar
DailyBusiness
Peste 223.000 de români ar vrea să muncească, dar sunt blocați!
Adevarul
Ce lider PSD se opune ca Lia Olguța Vasilescu să devină premier - SURSE
wowbiz.ro
Anunț de ultimă oră despre fiul Ozanei Barabancea, internat la ATI după ce a făcut infarct la 24 de ani: „Acum...” 
Spynews
Cătălin Moroșanu, mesaj de susținere pentru Mihai Leu. Fostul campion e internat la Spitalul Fundeni, după ce a fost operat / FOTO
Spynews
Cât costă o porție de mici cu muștar și pâine de 1 Mai, în funcție de locul unde îi mănânci. Prețurile variază de la piață la restaurant
Evz.ro
După alegeri se strică vremea. Ploi masive și furtuni
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
kanald.ro
Cine sunt bărbații cu care s-a iubit Maria Marinescu. Creatoarea de modă este la a treia căsnicie
Cancan.ro
Ireal câți mici a mâncat Piedone la o singură masă, într-un restaurant din Regie: Șeful ANPC a stabilit un record greu de egalat
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
România a pierdut o mare actriță. A fost o adevărată stea. Românii nu o pot uita
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
stirilekanald.ro
VIDEO Un nou război cumplit stă să înceapă. Premierul unei puteri nucleare a anulat vizita la Putin și a dat ordinul de atac asupra țării vecine!
Ultimă oră! Incendiu mare la spital. Pacienții sunt evacuați, a fost activat planul roșu
MediaFlux
Datele românilor, folosite în campanie. Biroul Electoral Român intervine
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Ministerul Educației retrage sute de diplome ale elevilor olimpici