Fosta şefă a ANRP Ingrid Mocanu face plângere penală împotriva lui Kovesi în urma apariţiei înregistrărilor cu şefa DNA VIDEO

Ingrid Mocanu, fost vicepreşedinte ANRP, face plângere penală împotriva şefei DNA. Ingrind Mocanu spune că dosarul ei a fost scos de la sertar exact în ziua în care s-au făcut înregistrările cu Laura Codruţa Kovesi. 
Romania TV
20 iun. 2017, 08:57
Fosta şefă a ANRP Ingrid Mocanu face plângere penală împotriva lui Kovesi în urma apariţiei înregistrărilor cu şefa DNA VIDEO

Înregistrarile respective imi sunt suficiente pentru a formula o plangere penala importiva sefului DNA, cel care instiga la intocmirea unor dosare cu potential pentru ministri sau dosare cu potential, eu nu eram ministru, eram in dosrele cu potential, pentru ca exact în ziua in care a avut loc sedinta…, dar dosarele cu potential sunt si ele cu prejudicii…se statuse cu dosarul si s-a iesit exact in ziua in care s-a făcut acea intalnire tovaraseasca, in scopul scoaterii de dosare sa treaca DNA peste acel impas in care, fiind pusa de nenorocita CCR si cu aceste dosare incercau sa acopere acel scandal„, a declarat Ingrid Mocanu, fosta şefă a ANRP.

Codruţa Kovesi, procurorul şef al DNA, apare într-o nouă înregistrare difuzată de România TV, în care le cere procurorilor din subordine să facă anchete, precizând că după decizia CCR şi-ar fi dorit să iasă cu un dosar cu un ministru sau „măcar un dosar important”.

Avem 50 de dosare pe procuror şi nu putem să scoatem un dosar. Trebuie să ne facem treaba. (..) După decizia CCR mi-aş fi dorit să ieşim cu un dosar cu un ministru, să presăm, sau măcar pe un dosar important. Ne e teama că CCR a zis că am derapat. Îşi bat alţii joc de munca noastră, noi să stăm doar să încasăm. Nu degeaba tot zic că e important să ieşim. (..) Dacă simt că nu mai avem curaj o să se urce cu picioarele pe noi. (..) 3,4 dosare importante. Noi, de la începutul anului ne-am luat-o în freză şi cu OUG 13 şi oamenii ne-au apărat„, ar fi spus Codruţa Kovesi.

CITEŞTE ŞI DNA: Înregistrările nu sunt autentice. Direcţia Anticorupţie şi Parchetul General deschid dosar penal

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Care e legătura dintre contractul de lobby de 3,4 milioane de dolari cu o firmă americană și dorința lui Nicușor Dan de a se întâlni cu Donald Trump
Capital.ro
Ghid pentru șoferii pensionari. Afecțiunile medicale pe care medicul de familie e obligat să le raporteze. Poți pierde permisul auto
Playtech.ro
300 de euro chiria pe lună pentru o mini căsuță departe de oraș. Cum arată una dintre cele mai comentate chirii din Cluj
Adevarul
SURSE Nicușor Dan amână desemnarea premierului. Tomac nu are majoritate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Numărul cazurilor de hantavirus crește alarmant! Ce spun specialiștii Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii
iamsport.ro
Emil Grădinescu acuză interferența Rusiei la Eurovision: ”E mâna Moscovei!” + Laude la adresa Alexandrei Căpitănescu: ”Lumea a mai uitat de manelele care ne otrăvesc sufletul și mintea”
MediaFlux
Pregătiri de război cu rușii la ”Poarta Focșani”. Trupele sunt gata să lupte ”chiar din această noapte”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți