Foştii colegi ai lui Marian Cozma au surclasat-o pe HCM Constanţa, în Liga Campionilor

Campioana României la handbal masculin HCM Constanţa a fost învinsă, sâmbătă, în deplasare, de formaţia ungară MKB Veszprem, scor 31-21 (14-11), în cea de-a opta partidă din grupa B a Ligii Campionilor.

09 feb. 2013, 17:57

Meci emoţionant la Veszprem prin prisma faptului că întâlnirea dintre cele două campioane a reprezentat şi un omagiu al fostului pivot al echipei ungare şi al naţionalei României, Marian Cozma.

Gazdele, din postura de lider al grupei şi calificate în optimi, nu au arătat însă milă pe teren, chiar dacă HCM a jucat mai bine în primele minute. Meciul a debutat greu la capitolul goluri, primul fiind marcat abia în minutul 5, de Dragicevici, iar Humet a înscris şi el la atacul următor, scor 0-2. HCM a reuşit să se menţină în avantaj şi după 10 minute, 3-4, dar ungurii au revenit rapid, 5-4 (min. 12), pentru prima dată la conducere în meci. Veszprem s-a dus la trei goluri, 7-4 (min. 15), iar din acel moment nu a mai cedat supremaţia pe tabelă, în pofida jocului curajos al adversarilor: 11-5 (min. 20), 22-12 (min. 39), 29-18 (min. 51). Interul Alexandru Şimicu a părăsit terenul în minutul 46, cu cartonaş roşu, pentru trei eliminări a câte două minute.

Marcatori:

MKB Veszprem: Csaszar 9 goluri, Jamali 6, Sulici 4, T. Ivancsik 4, Nagy 3, G. Ivancsik 2, Rodriguez 1, Laluska 1, Terzici 1

HCM Constanţa: Cutura 4 goluri, Humet 3, Val 3, Toma 2, Şimicu 2, Sadoveac 2, Dragicevici 1, Criciotoiu 1, Angelovski 1, Csepreghi 1, Buricea 1.

În primele şapte meciuri din grupă, campioana României a obţinut două victorii, 22-17 cu Celje şi 28-23 cu IK Savehof, iar în rest eşecuri pe linie: 31-35 cu IK Savehof, 27-37 cu MKB Veszprem, 14-35 cu THW Kiel, 23-28 şi 24-25 cu Atletico Madrid.

După opt etape, HCM Constanţa ocupă în continuare ultimul loc din grupa B, al 6-lea, cu 4 puncte.

Programul meciurilor următoare în grupa B, pentru HCM Constanţa: Celje-HCM Constanţa (16 februarie), HCM Constanţa-THW Kiel (20 februarie).

Primele patru clasate din fiecare dintre cele patru grupe se vor califica în faza optimilor de finală.