Fostul adjunct al IPJ Olt, comisarul Nicolae Alexe, audiat la Secţia Specială în dosarul Caracal

Comisarul Nicolae Alexe, fostul adjunct al IPJ Olt, s-a prezant joi la secţia specială de investigare a magistraţilor pentru a fi audiat în dosarul deschis după tragedia din Caracal, în care se cercetează felul în care au intervenit autorităţile.
Alina Costache
07 aug. 2019, 07:55
Fostul adjunct al IPJ Olt, comisarul Nicolae Alexe, audiat la Secţia Specială în dosarul Caracal

Comisarul Nicolae Alexe, șeful operativ al IPJ Olt care a coordonat acțiunea de la Caracal în dosarul dispariţiei Alexandrei Măceşanu, a apelat la Remus Rădoi „Codiță”, un controversat om de afaceri din judeţ, pentru a-l ajuta să găsească fetele dispărute, dezvăluie Libertatea.ro. Şeful operativ al IPJ Olt i-a trimis lui Remus Rădoi, pe WhatsApp, poze şi informaţii confidenţiale din ancheta privind dispariţia Alexandrei şi a Luizei.

Într-o declarație pentru B1.ro, comisarul şef Nicolae Alexe a susținut că informațiile despre care se vorbește erau deja publice în acel moment. Asta pentru că acestea fuseseră postate pe o pagină de Facebook.

„Dacă nu făceam ceea ce am facut mi se imputa că nu am făcut, dacă am făcut, mi se impune că am făcut. Am apelat la toate mijloacele. Acele informații de care vorbiți dumneavoastră deja erau pe o pagină de Facebook cu numerele de telefon, nu știu, cred că cineva de pe la Primărie a luat numerele de telefon și le-a pus să le găsească. S-au pus numerele de telefon pe o pagină de Facebook, deci deja erau făcute publice”, a declarat pentru B1.ro, comisarul șef Nicolae Alexe.

Ministrul de interne, reacţie după ce poliţia ar fi cerut informaţii de la interlopi în cazul Caracal. Ce spune Mihai Fifor

Remus Rădoi a explicat că Poliţia nu i-a trimis poza suspectului, ci i-a cerut ajutor pentru identificarea maşinii acestuia.

„Trebuie menţionat că nu mi-a dat poza criminalului şi nici nu am indicat adrese. Efectiv, la rugăminţile dumnealor să indentificăm nişte masini cu anumite caracteristici, maşini arginti, marca BMW Combi. Prin echipajele pe care le avem din teren am identificat câteva maşini care erau la vedere şi le-am dat numărul de maşină, culoarea argintie, BMW. (…) În cele din urmă în jurul orei 11.30 noaptea am primit şi o poză. Abia atunci aveau poză cu maşina şi se vedea clar că este vorba despre un Renault Megane Break argintiu. la momentul acela am dat către echipajele din teren să facă şi ei o cautare şi să-i sprijinim. Am gasit doar o masina cu acest model, identică cu cea a criminalului, le-am spus numărul şi au zis că nu e aia. Vizavi de curte şi de casă nu m-a intrebat nimeni nimic, am fost intrebati doar de masini de culoarea respectiva”, a declarat remus Rădoi. 

Întrebat dacă a mai colaborat cu Poliţia, Rădoi a răspuns afirmativ. „Da, noi suntem obigaţi prin statutul firmei de pază, odata la 3 ani luam aviz de la SRI şi de la IGPR, şi prin acesta ni se solicită să sprijinim organele de câte ori avem o informaţie, ba mai mult e infractiune să tăinuieşti o informaţie dacă o ai şi nu o dai”, a completat Remus Rădoi. 

DailyBusiness
Grindeanu îl acuză pe Boloș pentru cheltuielile din Fondul de Rezervă: „Mecanismul a fost propus de ministrul Finanțelor”
Spynews
Vremea se schimbă radical în aproape jumătate de țară. Furtuni violente lovesc România | HARTA
Bzi.ro
Imagini rare cu fiul lui Mircea Badea și Carmen Brumă. Vlad, în vârstă de 11 ani, surprins în vacanța din Tenerife
Fanatik.ro
Câți copii are, de fapt, Dan Alexa. Antrenorul lui Poli Timișoara participă la Asia Express alături de Gabi Tamaș
Capital.ro
Anunțul MAI despre cărțile de identitate electronice. Ce se întâmplă cu românii care au depus deja cerere
Playtech.ro
Ajutor pentru facturi la energie: cum completezi corect cererea pentru tichete
Adevarul
Scene bizare la o grădiniță din Satu Mare: Copiii, îmbrăcați în uniforme de Șoimi ai Patriei și Pionieri. Cum răspunde instituția
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Un bărbat a tras cu arma pe terasa unui restaurant! Peste 6 victime până în acest moment! Atacatorul nu a fost prins! Primele detalii despre ucigaș și incident
Economica.net
O nouă eră pentru Dacia electrică
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Criză politică în Franța, după ce Guvernul Francez a căzut
Cancan.ro
Elena Udrea se angajează! Unde va activa fosta blondă de la Cotroceni, la 2 luni după ce a fost eliberată din penitenciar
iamsport.ro
Amintirea cu Ilie Balaci care ”nu îi dă pace” lui Bogdan Stelea: ”A fost ultimul lui antrenament. A zis, cu ochii în pământ: «Gata, mă las!». Îi vedeai tristețea în ochi”
MediaFlux
Tara care a devansat, prin decret, Crăciunul. Sărbătoarea va fi pe 1 octombrie
stirilekanald.ro
VIDEO Criză politică în Franța, după ce Guvernul a rămas fără susținere în Parlament. Emmanuel Macron va numi un nou prim-ministru "în următoarele zile”
substantial.ro
În sfârșit! O tehnică unică, capabilă să te ajute pentru totdeauna cu durerile de spate și chinuitorul nerv sciatic. Asta chiar nu stiam!