Fostul comisar european Corina Creţu, avertisment pentru Guvernul Orban: Gradul de absorbţie rămâne foarte scăzut, de doar 28%

Corina Crețu, fost comisar european pentru politica regională, în prezent europarlametnar din partea Pro România, a transmis un mesaj ferm guvernului Orban în legătură cu fondurile europene, subliniind că rata de absorbție pe exercițiul financiar 2014-2020 este de doar 28% în cazul României.
Romania TV
03 dec. 2019, 15:12
Fostul comisar european Corina Creţu, avertisment pentru Guvernul Orban: Gradul de absorbţie rămâne foarte scăzut, de doar 28%

„Pentru perioada 2014-2020, România beneficiază de fonduri în valoare de aproape 31 de miliarde EUR. Din păcate, în ciuda semnalelor mele de alarmă, în pofida tuturor eforturilor mele și ale celor cu care am lucrat la Comisia Europeană, gradul de absorbție rămâne foarte scăzut, de doar 28% conform datelor oficiale ale Comisiei Europene”, avertizeză Corina Crețu, adăugând: ,,Sper să înțelegem plus-valoarea pe care o aduc nu doar economiei, ci și vieții fiecărui cetățean aceste fonduri care ni se cuvin, dar pe care încă le-am folosit insuficient”, a scris fostul comisar european Corina Creţu pe Facebook.

În urmă cu patru ani, eurodeputatul, pe vremea aceea comisar european, anunța adoptarea tuturor Programelor Operaționale pentru perioada 2014-2020 și își asumase trecerea imediată la implementarea acestora.
„Acum patru ani anunțam – după o activitate intensă și efort susținut alături de specialiștii din DG Regio – adoptarea tuturor Programelor Operaționale pentru perioada 2014-2020. Primul meu an de mandat în calitate de Comisar European pentru Politică Regională a fost unul foarte încărcat, prioritatea fiind aceea de a trece la etapa de implementare a programelor și de a da astfel undă verde cu precădere proiectelor de calitate, menite a îmbunătăți viața cetățenilor europeni”, a precizat Corina Crețu.
Fostul comisar european amintește că, în perioada de programare 2014-2020, a aprobat pentru România peste 60 de proiecte majore – incluse în Programul Operaţional Infrastructura Mare (POIMM), Programul Operaţional Regional (POR) şi Programul Operaţional Competitivitate (POC). Mai mult decât atât, pentru perioada 2007-2013, a aprobat aproape 20 de proiecte retrospective, în valoare de 1,3 miliarde EUR. Cu toate acestea, mare parte din fondurile europene alocate României sunt încă disponibile, spune eurodeputatul.

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Ionuț Cercel este un soț strict! Ce i-a interzis partenerei sale să facă
Fanatik.ro
Campioana care a făcut furori în social media cu o ținută îndrăzneață: ”Arăți superb”
Capital.ro
Poliția aplică amendă pentru anvelopele de iarnă. Obligație pentru șoferii români. Marcajul care trebuie să apară neapărat pe cauciucuri
Playtech.ro
Singura literă din alfabet cu care nu se încheie niciun cuvânt în limba română. Nu este vorba despre w sau y
Adevarul
Avionul lui Netanyahu părăsește Israelul, iar SUA evacuează o bază militară din Orientul Mijlociu . „Intervenția militară” a lui Trump în Iran este „posibilă în următoarele 24 de ore”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Nicu Gheară a dat ordinul: ”Te duci și faci echipă acolo. Răspund pentru tot”. Fostul jucător de la FCSB și Dinamo s-a conformat: ”Gata, tată!”
MediaFlux
Crește alocația de hrană pentru copii și bătrâni. Ministerul Muncii anunță mai mulți bani pentru serviciile sociale
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend