Fostul comisar european Jacques Barrot a murit în metrou la Paris

Fostul ministru francez şi comisar european Jacques Barrot a încetat din viaţă miercuri, la vârsta de 77 de ani, decesul său survenind subit în timp ce se afla în metroul parizian, transmite AFP.
Iulian Tudor
03 dec. 2014, 15:56
Fostul comisar european Jacques Barrot a murit în metrou la Paris

Reprezentant al creştin-democraţiei europene şi totodată european convins, Jacques Barrot a fost ministru în guvernul francez în timpul preşedinţiei lui Valéry Giscard d’Estaing şi în cea a lui Jacques Chirac, continuându-şi ulterior cariera la Bruxelles în cadrul instituţiilor europene, scrie Agerpres.

În anul 2004 a fost numit comisar european pentru politică regională, devenind în acelaşi an comisar pentru transporturi, post pe care l-a ocupat până în 2008, când a fost numit comisar pentru justiţie, în anul următor încheindu-şi activitatea la Comisia Europeană. În Franţa a fost şi membru al Consiliului Constituţional.

‘A fost un om al convingerilor, care a întruchipat valorile dialogului, deschiderii, umanismului şi democraţiei creştine (…) A fost de asemenea un mare militant în favoarea Europei’, a afirmat premierul Manuel Valls într-un comunicat emis după anunţarea decesului. ‘Pentru că a fost mereu respectuos, a atras la rândul lui mult respect. Un mare om politic, un mare responsabil public ne părăseşte astăzi’, a mai menţionat premierul francez.

Adunarea Naţională franceză a păstrat în memoria sa un moment de reculegere, iar vicepreşedinta acestui for legislativ, Sandrine Mazetier (membră a Partidului Socialist), i-a adus un omagiu lui Jacques Barrot, amintind de ‘lacrimile’ acestuia din seara de 21 aprilie 2002 provocate de ‘catastrofa democratică’ pe care a reprezentat-o atunci intrarea liderului extremei drepte Jean Marie Le Pen în turul doi al alegerilor prezidenţiale

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Care este mâncarea preferată a lui Andrei Coubiș. Niciun preparat românesc nu se află în topul preferințelor
Capital.ro
Sistemul de pensii merge spre colaps. România ar putea fi punctul zero de declanșare a crizei: Problema a crescut în liniște
Playtech.ro
Un detaliu banal din jurul blocului poate crește prețul apartamentelor cu 25%. Investiția aduce câștiguri mai mari
Adevarul
Noua găselniţă a turiștilor români în Grecia îi pune în dificultate pe proprietarii de taverne. Unde mănâncă în vacanţe
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Elena Merișoreanu s-a văzut cu Valentin Sanfira, după vestea divorțului. Ce a spus artistul despre despărțirea de Codruța Filip: „Se vedea pe ochii lui că e trist”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lovitură pentru șoferi! OUG pentru ieftinirea carburanților a fost amânată din nou
iamsport.ro
Fostul conducător din Liga 1, atac necruțător: ”Burleanu a sacrificat calificarea la Mondial! L-a adus pe Lucescu la alibi, doar ca să mai ia un mandat, totul e din cauza lui”
MediaFlux
Prima decizie radicală luată de Rusia după războiul din Iran. Vecinii cei mai apropiați, vizați direct
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj