Fostul director CIA susţine că Donald Trump a colaborat cu Rusia

John Brennan, fost director CIA, a afirmat că preşedintele american Donald Trump i-a retras accesul la secretul de apărare pentru a-i intimida pe detractorii săi şi pentru a înăbuşi o anchetă asupra legăturilor sale cu Rusia, informează AFP, potrivit Agerpres.
Romania TV
17 aug. 2018, 09:34
Fostul director CIA susţine că Donald Trump a colaborat cu Rusia

Într-un editorial virulent publicat joi în New York Times, John Brennan a declarat că această decizie, anunţată în ajun de Casa Albă, este politică.

„În mod clar, Donald Trump vrea cu orice preţ să se protejeze şi să protejeze persoane apropiate lui”, a spus Brennan , care vede în această măsură o „tentativă de a face să tacă, trezindu-le teamă, pe alţii care îndrăznesc să-l provoace”.

Ex-înalt responsabil, care a fost până în ianuarie 2017 gardianul secretelor SUA, a respins asigurările lui Trump, potrivit cărora echipa sa de campanie nu a lucrat cu Rusia pentru a câştiga alegerile prezidenţiale în 2016.

„Dacă Trump pretinde că nu a existat o complicitate este pentru a scurta, nu contează ce”, a spus el.

„Singurele întrebări care rămân sunt cele de a şti dacă complicitatea care a avut loc este un complot susceptibil de a constitui o crimă, dacă a existat o interferenţă în justiţie pentru a acoperi o complicitate sau un complot şi câţi membri ai ‘SARL Trump’ au încercat să escrocheze guvernul prin spălare de bani şi ascunzând manevre financiare care duceau spre buzunarele lor”, a adăugat el.

Cuvintele lui Brennan sunt de o virulenţă fără precedent, chiar dacă numeroşi responsabili, între care şi el l-au criticat pe preşedinte după accederea sa la putere.

Procurorul special Robert Mueller anchetează asupra ingerinţei ruse în alegerile prezidenţiale din 2016 şi asupra unei posibile complicităţi între Moscova şi echipa de campanie a lui Donald Trump.

„În prezent, mai mult ca niciodată este de cea mai mare importanţă ca procurorul Robert Mueller şi echipa sa de anchetatori să-şi poată termina munca fără interferenţe – din partea lui Trump sau a oricui altcuiva – cu scopul ca americanii să obţină răspunsurile pe care le merită”, a conchis John Brennan.

Într-un interviu acordat Wall Street Journal miercuri, Trump a recunoscut că decizia sa cu privire la retragerea accesului la secretul de apărare pentru Brennan este legată de ancheta privind ingerinţa Rusiei în alegeri.

„Eu numesc asta drept o vânătoare de vrăjitoare trucată, este o farsă”, a spus preşedintele, referindu-se la anchetă. „Cred deci că este ceva care trebuia făcut”, a adăugat el.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ea este cea mai sexy arbitră de la CM 2026! A întors toate privirile la meciul Angliei
Capital.ro
Fonduri elvețiene pentru România: unde merg banii și ce domenii sunt vizate
Playtech.ro
Ce stricăciuni din locuință sunt despăgubite de asigurările facultative pentru casă. Ce trebuie să știe proprietarii
Adevarul
De ce războiul din Iran înseamnă pentru SUA o înfrângere mai severă decât în Vietnam. Explicațiile unui expert
wowbiz.ro
A murit Lucian Isar, cunoscut și ca Lucică Diamanta! Bărbatul s-a stins la doar 44 de ani din cauza unei boli autoimune
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 69 de ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză. Soția i-o oferise cadou de Ziua Îndrăgostiților
iamsport.ro
Fotbalistul român i-a închis telefonul în nas lui Giovanni Becali: ”Vreau să îți schimb viața!”
MediaFlux
Premierul desemnat Adrian Veștea a definitivat Programul de guvernare! Ce conține documentul de 68 de pagini. Care sunt prioritățile
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?