Fostul preşedinte al Georgiei a rămas fără cetăţenie. Preşedintele de la Kiev i-a retras cetăţenia ucraineană

Președintele Ucrainei, Petro Poroșenko, i-a retras cetățenia ucraineană fostului președinte al Georgiei Mihail Saakașvili, ceea ce teoretic deschide calea extrădării acestuia în țara sa, unde este urmărit în justiție pentru abuz de putere, transmite AFP.
Filip Stan
27 iul. 2017, 08:46
Fostul preşedinte al Georgiei a rămas fără cetăţenie. Preşedintele de la Kiev i-a retras cetăţenia ucraineană

Fost președinte al Georgiei timp de 10 ani, Saakașvili, criticat pentru stilul său autoritar și mai ales pentru războiul dezastruos cu Rusia din 2008, a obținut cetățenia ucraineană în 2015, devenind în mai acel an guvernator al Odesei, moment în care i-a fost retrasă cetățenia georgiană. A demisionat din postul de la Odesa în noiembrie 2016, criticând obstacolele din calea luptei împotriva corupției și acuzându-l pe Poroșenko de „jaf” asupra concetățenilor săi. Ulterior, el s-a angajat să creeze o nouă forță politică în Ucraina și să obțină convocarea de alegeri anticipate.

Un consilier din Ministerul de Interne ucrainean a precizat că retragerea cetățeniei a fost motivată de faptul că „Parchetul georgian a informat recent Ucraina în legătură cu fapte care nu-i erau cunoscute în momentul deciziei de acordare a cetățeniei ucrainene și pe care Mihail Saakașvili le-a ascuns în mod intenționat”.

„Poroșenko s-a hotărât să mă priveze de cetățenie în mod perfid, în timp ce mă aflu în afara țării”, a reacționat pe Facebook Saakașvili, aflat în SUA, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Tudorel Toader: Am solicitat încetarea detaşării magistraţilor la Autoritatea Naţională pentru Cetăţenie

Decizia intervine după o întâlnire desfășurată săptămâna trecută la Tbilisi între Petro Poroșenko și omologul său georgian Ghiorghi Margvelașvili, la care cei doi șefi de stat și-au anunțat intenția de a coopera pentru aderarea la NATO și Uniunea Europeană. Luni, Mihail Saakașvili l-a acuzat pe președintele ucrainean că de fapt deplasarea sa în Georgia a avut ca scop o „întâlnire secretă” cu miliardarul Bidzina Ivanișvili, al cărui partid deține frâiele puterii din 2012.

Decretul lui Poroșenko face imposibilă întoarcerea fostului președinte georgian în Ucraina, a observat un deputat ucrainean din partidul prezidențial, Serghei Lecicenko. Decizia „îl forțează de facto pe Saakașvili să ceară azil în America și să uite politica ucraineană”, a remarcat acesta pe Facebook.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Gigi Becali a făcut anunțul momentului despre Victor Pițurcă. Patronul FCSB-ului surprinde pe toată lumea: „N-am avut nicio ceartă cu el”
Capital.ro
Se schimbă banii în România. Schimbare istorică a bancnotelor de la 1 februarie 2026. E o premieră în ultimii 25 de ani
Playtech.ro
Cine este scutit de impozit în 2026: ce spune legea pentru casă şi teren
Adevarul
Un amor dintre director și angajată s-a transformat într-un proces de sute de mii de euro. Bărbatul s-a căsătorit în secret
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Gică Hagi și Mihai Rotaru, acuzați de blat după Farul-Craiova 4-1: ”O manoperă inteligentă. Totul împotriva celor de la FCSB”
MediaFlux
ANAF pregătește controale majore la persoanele fizice în următoarea perioadă. Șeful Fiscului a confirmat: Nu facem control pe rude
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil