Boris Johnson, fost primar al Londrei, numit ministru de Externe în noul guvern condus de Theresa May

Fostul primar al Londrei, Boris Johnson, a fost numit ministru de Externe în noul guvern britanic condus de Theresa May, anunță agențiile internaționale de presă.
Filip Stan
13 iul. 2016, 19:24
Boris Johnson, fost primar al Londrei, numit ministru de Externe în noul guvern condus de Theresa May

Excentricul edil al capitalei britanice a fost unul dintre liderii taberei care a susținut ieșirea Marii Britanii din blocul comunitar la referendumul din 23 iunie.

Totuși, el va avea un rol limitat în negocierile privind viitoarele relații ale Marii Britanii cu blocul comunitar, întrucât Theresa May a anunțat că va crea un nou minister dedicat problematicii Brexit.

CITEŞTE ŞI E OFICIAL! Theresa May este noul prim-ministru al Marii Britanii. Ultimul mesaj al lui David Cameron