Fostul şef al securităţii din China, condamnat la închisoare pe viaţă

Fostul șef al securității chineze Zhou Yongkang a fost condamnat joi la închisoare pe viață, devenind cel mai înalt oficial chinez trimis în detenție în decurs de decenii, a informat agenția Xinhua, citată de AFP.
Alina Costache
11 iun. 2015, 13:04
Fostul şef al securităţii din China, condamnat la închisoare pe viaţă

‘Zhou Yongkang a fost condamnat la închisoare pe viață pentru luare de mită, abuz de putere și dezvăluirea deliberată a unor secrete de stat’, a relatat agenția oficială chineză, precizând că procesul secret împotriva fostului membru al comitetului permanent al biroului politic al Partidului Comunist chinez a avut loc la Tianjin, metropolă la est de Neijing.

Zhou Yongkang și-a recunoscut vinovăția și nu va face apel la verdict, potrivit agenției Xinhua. Fost ministru al atotputernicei securități publice, Zhou Yongkang, în vârstă de 75 de ani, a fost stăpânul absolut al Comisiei pentru afaceri politice și judiciare a Partidului Comunist chinez, până la congresul din noiembrie 2012, când a fost demis, alături de alți oficiali.

Închis în secret, el nu a mai fost văzut din toamna lui 2013, potrivit Agerpres.

Condamnarea sa este cea mai emblematică pentru campania lansată de președintele chinez Xi Jinping împotriva corupției și menită să lovească ‘muște și tigri’, adică atât oficiali de rang mic, cât și oficiali de rang înalt ai regimului.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie! Un pilot de curse a murit împreună cu întreaga familie într-un accident aviatic
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Truc vechi pentru a încălzi caloriferele mai tare. Nu trebuie să umbli la termostat
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Vechime la pensie diferită! Românii care vor avea parte de alt calcul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet