Matteo Salvini: Francezii susţin că Macron este „un produs de laborator”

Criza "vestelor galbene" arată că francezii au înţeles că preşedintele Emmanuel Macron este "un produs de laborator" pentru menţinerea sistemului în funcţiune, a declarat Matteo Salvini, ministrul de interne al guvernului italian şi liderul extremei drepte din Italia, informează luni AFP.
Alina Costache
11 dec. 2018, 11:45
Matteo Salvini: Francezii susţin că Macron este

„Că Macron era un produs de laborator inventat pentru a bloca unica schimbare ce se profila la orizont mi se pare deja evident”, a declarat Salvini, fără a o evoca totuşi în mod explicit pe aliata sa franceză Marine Le Pen.

„Amintesc că în urmă cu doar câteva luni, Macron era campionul noii Europe pentru întreaga stângă italiană. Era noul geniu al Europei, noul salvator al Europei… S-au înşelat”, a adăugat el în cadrul unei întâlniri cu presa străină, la Roma, informează Agerpres.

„Înţeleg foarte bine motivaţiile economice, sociale şi culturale ce stau la baza unei mişcări care sper că va atinge obiective concrete”, a declarat Salvini, condamnând totodată „orice formă de violenţă”. „Când se lansează cocktailuri Molotov asupra forţelor de ordine, sunt de partea forţelor de ordine şi când se fac baricade incendiare în plină stradă, sunt de cealaltă parte”, a dat el asigurări.

Citeşte şi Opoziţia îndeamnă la o „revoluţie a cetăţenilor”

În faţa miilor de susţinători reuniţi sâmbătă la Roma, Salvini a declarat: „Cine seamănă sărăcie adună manifestaţii, cine seamănă false promisiuni adună reacţia periferiilor şi satelor”, potrivit Agerpres.

Preşedintele francez Emmanuel Macron a anunţat luni seară o serie de măsuri care vizează relansarea puterii de cumpărare, încercând să calmeze „vestele galbene” şi recunoscând că nu a reuşit să înţeleagă criza imediat. Într-o alocuţiune de circa 15 minute, foarte aşteptată, preşedintele francez a promis o serie de măsuri care merg în sensul creşterii puterii de cumpărare solicitate de „veste”: creşterea salariului minim cu 100 de euro din 2019, fără ca acest lucru să-i coste vreun euro pe angajatori, neimpozitarea orelor suplimentare din 2018 şi anularea creşterii de taxe care a fost impusă pensionarilor ce câştigă mai puţin de 2.000 de euro pe lună.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Shakira, aprecieri la adresa fostului iubit. Ce a spus despre relația cu Gerard Pique, la 4 ani de la despărțire
Capital.ro
Obligație pentru toți proprietarii de apartamente. Sumele aprobate de adunarea generală devin executorii. Lipsa plății aduce penalizări
Playtech.ro
300 de euro chiria pe lună pentru o mini căsuță departe de oraș. Cum arată una dintre cele mai comentate chirii din Cluj
Adevarul
SURSE Nicușor Dan amână desemnarea premierului. Tomac nu are majoritate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Numărul cazurilor de hantavirus crește alarmant! Ce spun specialiștii Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii
iamsport.ro
Emil Grădinescu acuză interferența Rusiei la Eurovision: ”E mâna Moscovei!” + Laude la adresa Alexandrei Căpitănescu: ”Lumea a mai uitat de manelele care ne otrăvesc sufletul și mintea”
MediaFlux
Pregătiri de război cu rușii la ”Poarta Focșani”. Trupele sunt gata să lupte ”chiar din această noapte”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți