Francul elveţian, aproape de maximul ultimelor cinci luni faţă de euro

Francul elveţian este aproape de maximul ultimelor cinci luni faţă de euro, iar pieţele financiare sunt în alertă privind o posibilă intervenţie a băncii centrale a Elveţiei pentru scăderea cotaţiei, relatează Financial Times.
Romania TV
02 feb. 2012, 17:51
Francul elveţian, aproape de maximul ultimelor cinci luni faţă de euro

Euro s-a depreciat în această săptămână la 1,2028 franci pe unitate.

 

Moneda elveţiană se apropie astfel de nivelul de 1,2 unităţi pentru un euro la care banca centrală a avertizat că va interveni, iar acesta va fi primul test la care va fi supusă instituţia după o decizie fără precedent din septembrie anul trecut, prin care a introdus un plafon maxim pentru curs în vederea protejării exportatorilor.

 

Potrivit analiştilor, pieţele testează determinarea băncii centrale de a preveni aprecierea francului, după plecarea preşedintelui instituţiei, Philipp Hildebrand, luna trecută, în urma unui scandal legat de tranzacţiile pe piaţa valutară efectuate de soţia lui.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ruby nu se mai oprește! Imagini interzise cardiacilor cu sexoasa brunetă | FOTO
Fanatik.ro
”N-am întâlnit în viața mea așa ceva!” Ce a pățit în București un mare campion al României, după revenirea din SUA
Capital.ro
Plata pensiilor în iunie 2026. Când vin banii prin Poștă și pe card. Calendar modificat luna viitoare
Playtech.ro
Se schimbă regulile salariilor în România. De ce nu vei mai putea fi plătit mai prost doar pentru că lucrezi în provincie
Adevarul
Drumurile care au rezistat aproape două milenii. Cum arată șoselele de piatră construite de romani în Dacia
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Comunitatea didactică din Bacău este îndoliată. Două învățătoare s-au stins din viață la doar o zi distanță: „Toată școala plânge”
iamsport.ro
Gigi Becali a refuzat să își vândă fotbalistul pentru 4.000.000 de euro: ”A cerut o sumă enormă”
MediaFlux
Ce NU este bine să faci de Înălțare. Data de 21 mai este Sfântă!
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi