Franţa, criticată pentru dezafectarea taberelor de romi

Forumul european al romilor şi nomazilor (FERV) a cerut preşedintelui francez Francois Hollande să oprească dezafectarea taberelor romilor în lipsa unei soluţii alternative, conform promisiunilor sale din timpul campaniei.
Romania TV
14 aug. 2012, 14:24
Franţa, criticată pentru dezafectarea taberelor de romi

Dezafectarea acestora „intră în contradicţie cu angajamentul pe care vi l-aţi luat în timpul campaniei, de a nu expulza familii fără a le propune soluţii alternative de locuit”, scrie preşedintele Forumului, Rudko Kawczynski, într-un mesaj adresat preşedintelui Hollande, luni, împreună cu un comunicat al organizaţiei cu sediul la Strasbourg.

„De fapt, remarcăm cu regret că politica Guvernului socialist referitor la problema romilor se înscrie pentru moment în continuarea celei a predecesorului dumneavoastră”, adaugă acesta.

Kawczynski cere Franţei „o schimbare radicală a politicii” şi o îndeamnă să „ridice restricţiile privind accesul pe piaţa muncii pentru cetăţenii români şi bulgari” pentru a facilita integrarea romilor.

Fonduri UE pentru integrarea romilor

Dacă Guvernul de la Paris continuă să dezafecteze taberele de romi, şeful Biroului francez pentru imigraţie a cerut utilizarea fondurilor UE pentru integrarea acestora.

Arno Klarsfeld apreciază că populaţia de etnie romă din statele europene trebuie recunoscută ca populaţie europeană şi cere accesarea fondurilor speciale destinate integrării acesteia.

Acesta a atras atenţia că nu trebuie să se ajungă din nou în situaţia ca romii să fie vânaţi, încarceraţi, agresaţi sau ucişi. Problema romilor se adresează Franţei, statelor de provenienţă a acestor populaţii, dar şi Uniunii Europene, apreciază oficialul francez. Ei dispun de o limbă, o cultură, o istorie, o identitate, inteligenţă şi talent, astfel încât este de datoria UE să impună României, Bulgariei şi Ungariei să asigure cu adevărat accesul tinerilor romi la educaţie şi poate de a sancţiona financiar aceste state, dacă nu o fac.

De asemenea, este datoria UE să faciliteze obţinerea de fonduri speciale în vederea sprijinirii acestor populaţii, dar aparent nici România nu schiţează nici un gest pentru a utiliza fondurile alocate de UE special pentru integrarea romilor. Aşadar banii există, dar ceea ce lipseşte este voinţa de a-i chletui în interesul romilor, subliniază oficialul francez.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
România, în stare de urgență energetică! Cum ar putea fi afectați milioane de români! Vor exploda facturile?
Fanatik.ro
FCSB și U Cluj, puhoi de bani de la UEFA pentru zero victorii în șase meciuri!
Capital.ro
Reguli pentru buletine din august 2026. Cine mai poate obține cartea de identitate clasică și cât costă noul document
Playtech.ro
Poți depăși o mașină de Poliție care circulă încet? Ce spune Codul Rutier
Adevarul
Eclipsa din 12 august: orașul european cu cea mai lungă totalitate și zonele vizibile din România
wowbiz.ro
Durere fără margini după moartea Raisei, fetița de 9 ani ucisă în accidentul de la Cluj. Mesajul sfâșietor al mamei sale: „Te iubim…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Raisa este fetița care și-a pierdut viața în tragedia rutieră din Cluj! Mama acesteia este sfâșiată de durere: „Te iubim, Raisuca noastră!”
iamsport.ro
Invitat de Banciu și Naum să comenteze Turul Franței, Călinescu l-a distrus pe Tucă în direct: ”Nu a mai existat punct de întoarcere de atunci!”
MediaFlux
Anunț de la Casa de Pensii privind recuperarea banilor din contribuțiile CASS! Pensionarii nu trebuie să depună cereri
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România