Franţa: Marine Le Pen şi nepoata ei, Marion, nu au şanse să cîşătige alegerile regionale

Președintele Frontului Național din Franța (FN, extrema dreaptă) Marine Le Pen și nepoata sa, Marion Marchal-Le Pen, triumfătoare la primul tur al alegerilor regionale, vor fi învinse la al doilea tur de scrutin duminica viitoare, potrivit institutelor de sondare a opiniei publice.
Alina Costache
10 dec. 2015, 15:06
Franţa: Marine Le Pen şi nepoata ei, Marion, nu au şanse să cîşătige alegerile regionale

Marine Le Pen (47 de ani) a obținut duminica trecută circa 40% din voturi în nordul Franței (regiunea Nord-Pas-de-Calais-Picardie). Nepoata sa Marion (26 de ani) s-a clasat pe primul loc la primul tur, cu un scor echivalent, în sudul țării (regiunea Provence-Alpes-Cote d’Azur).

În cele două regiuni, socialiștii au făcut apel să se voteze pentru opoziția de dreapta, clasată pe locul al doilea, în scopul de a bara ascensiunea Frontului Național.

Potrivit unui sondaj al institutului TNS-Sofres, realizat pentru Le Figaro și LCI și publicat miercuri seara, Christian Estrosi (partidul de dreapta Republicanii) ar fi câștigătorul celui de-al doilea tur de scrutin, înregistrând 54% din intențiile de vot, iar Marion Marechal-Le Pen ar obține 46%. În nord, Xavier Bertrand este creditat cu 53% din intențiile de vot, iar Marine Le Pen cu 47%.

Citeşte şi Partidul de EXTREMĂ DREAPTA, Frontul Naţional, victorie ZDROBITOARE în primul tur al ALEGERILOR regionale din Franţa

Un alt sondaj, realizat de institutul Odoxa pentru Le Parisien-Aujourd’hui și BFMTV, Christian Estrosi ar obține în sud duminică 52 % din voturi, iar Marion Marechal-Le Pen — 48 %.

Un număr de 44,6 milioane de alegători sunt chemați duminica viitoare să aleagă conducerea în 13 regiuni din Franța metropolitană. La primul tur, pe plan național, extrema dreaptă s-a situat pe primul loc, înaintea partidului Republicanii și a stângii, aflată la putere în Franța.

Este vorba de primul scrutin după atentatele de la Paris din 13 noiembrie (130 de morți și sute de răniți) și ultimele alegeri naționale înainte de prezidențialele din 2017.

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
Ce note a luat fiica Ancăi Serea la Bacalaureat. Ce a nemulțumit-o pe vedetă: ”Inuman și nedrept”
Fanatik.ro
Corina Caragea, cucerită de o destinație din Europa: ”Are un farmec pe care îl găsești greu în altă parte”
Capital.ro
UPDATE Tribunalul București suspendă deciziile Congresului PNL. Reacția liberalilor: Vom căuta dreptatea până la capăt
Playtech.ro
Amendă de 200 de euro pentru o ținută banală de vacanță. Regula pe care turiștii trebuie să o știe în Italia
Adevarul
Ce au mâncat liderii NATO la dineul oficial de la Ankara. De la mantı și biban de mare la baclava regală cu înghețată de Maraș
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Influencerul Connor Murphy și-a găsit sfârșitul într-un lac din Thailanda, în timp ce fugea de poliție. Martorii spun că ar fi avut un comportament neobișnuit
iamsport.ro
Gigi Becali a primit ”o sumă imensă” pentru Tavi Popescu. Decizia luată de patronul FCSB
MediaFlux
Trump și Zelenski au pus totul la cale. Cum va fi oprit Putin
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?