Centrul unui oraş francez „curăţat” de cerşetorii români, înaintea vizitei lui Sarkozy

Persoanele fără adăpost şi românii au fost înlăturaţi de pe străzile din Avignon, în sud-estul Franţei, unde preşedintele Nicolas Sarkozy va participa, vineri, la o întâlnire anuală a mediilor culturale şi economice, relatează La Provence, în ediţia electronică.
Romania TV
18 nov. 2011, 10:46
Centrul unui oraş francez

„Evitaţi să respiraţi prea tare dacă vă plimbaţi astăzi (vineri) pe străzile din Avignon, acest gest ar putea fi considerat o provocare”, scrie publicaţia franceză, adăugând că a fost mobilizată o adevărată „armată de jandarmi” şi 166 de efective ale securităţii publice pentru protecţia celor 550 de personalităţi care participă la Forumul din Avignon.

Strada pe care va trece preşedintele francez, a cărui vizită durează o jumătate de zi, a fost „curăţată” de persoanele fără adăpost şi de români, pe care poliţiştii au început să îi înlăture fără prea multe precauţii. De asemenea, pe multe străzi circulaţia a fost interzisă.

Sarkozy urmează să ajungă în oraş la ora 11.20 (12.20 ora României), potrivit Mediafax.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Exclusiv. Ce i-a spus, de fapt, Florin Tănase lui Gigi Becali despre Darius Olaru: „Patroane…”
Capital.ro
Ce făcea Ion Iliescu la 45 de ani. Ceaușescu n-a văzut cu ochi buni pornirile sale: Nu mai văzuse nimeni așa ceva!
Playtech.ro
ANAF începe controale masive la persoanele fizice. Ce categorii de români sunt vizate
Adevarul
Reducerea trupelor americane în România aprinde spiritele pe Reddit: „Ca și cum România nici nu contează”
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
„Mi-e greu să cred că nu și-ar fi dorit să se mai trezească a doua zi”. Asta a fost ULTIMA DORINȚĂ a Ștefaniei Szabo! A apelat la un coleg cu doar câteva ore înainte să moară... mesajele au ieșit la suprafață!
iamsport.ro
Dezlănțuit! Fostul fotbalist de la Dinamo l-a numit ”sluga securiștilor” pe jucătorul care s-a îmbogățit după retragere: ”Mai bine sărac ca mine decât milionar ca el!”
MediaFlux
Ninsorile lovesc țara! Alertă meteo de ultim moment
stirilekanald.ro
„Am probleme mari!” Ștefania Szabo ascundea un secret care i-a adus moartea! Un preot i-a spus-o direct: „Tu nu prinzi sfârșitul anului!”
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai