Franţa se opune sistemului de cote obligatorii privind repartizarea refugiaţilor în UE

Franţa se opune mecanismului permanent de repartizare a refugiaţilor pe teritoriile statelor UE în baza unor cote obligatorii pe care îl propune cancelarul german Angela Merkel, a avertizat, sâmbătă, premierul francez, Manuel Valls, la conferinţa de la Munchen, potrivit publicaţiei Le Figaro.
Alina Costache
13 feb. 2016, 14:25
Franţa se opune sistemului de cote obligatorii privind repartizarea refugiaţilor în UE

Uniunea Europeană trebuie să transmită clar mesajul că „noi nu mai primi refugiaţi”, a pledat şeful guvernului francez în faţa presei germane, pe marginea participării la conferinţa de la Munchen pe tema securităţii.

„Nu suntem de acord cu un mecanism permanent de relocare (a refugiaţilor). În momentul de faţă, trebuie să punem în aplicare ce discutăm: crearea centrelor de înregistrare a imigranţilor care sosesc în Europa, intensificarea controalelor la frontierele exterioare ale UE etc.”, a declarat premierul francez, exprimându-şi dezacordul faţă de sistemul de repartizare a 160.000 de imigranţilor din Europa în statele UE în baza unor cote obligatorii, sistem aprobat în luna septembrie a anului trecut de UE.

Germania este una dintre cele mai mari susţinătoare ale acestui sistem de relocare a imigranţilor, în condiţiile în care se confruntă cu cel mai mare număr de solicitanţi de azil înregistraţi în 2015 în Europa (1,1 milioane). 

„Franţa s-a angajat să primească 30.000 de refugiaţi (din cei 160.000 de la nivel european). Suntem pregătiţi să-i primim pe aceştia. Dar nu mai mulţi”, a avertizat premierul francez.

Angela Merkel a afirmat vineri că anumite state UE ar putea fi nevoite să accepte mai mulţi refugiaţi decât cei repartizaţi iniţial.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Dacă faci atac de panică, folosește acest truc simplu! Te poate calma instant
Fanatik.ro
Cu cine joacă U Cluj în turul 2 preliminar din Conference League după ce a fost eliminată de Dinamo Kiev din Europa League
Capital.ro
Inteligența artificială schimbă modul în care elevii învață. Profesorii recunosc că le este tot mai greu să evalueze cunoștințele reale
Playtech.ro
O nouă taxă de aproape 1 leu pe litrul de carburant, în discuție la nivelul UE. România se opune măsurii
Adevarul
Conflict la vârful puterii în Ucraina. Sîrski îi răspunde lui Fedorov: „Datorită apărării Kievului, astăzi se pot ține briefinguri”. Budanov face un apel disperat la unitate
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie din Galați, găsită fără suflare în casa concubinului ei. Era moartă de două săptămâni
iamsport.ro
Ioan Andone și-a stăpânit cu greu lacrimile! Răzvan Lucescu: ”Pe tata nu îl mai pot suna, dar dacă aș suna pe cineva acum, ar fi nea Ando”
MediaFlux
1.500 de euro lunar pentru tineri. Domeniile disponibile și pentru absolvenții din învățământul profesional și tehnic
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România