Fratele băieţelului din Siria a cărui fotografie a făcut înconjurul lumii a murit sâmbătă

Mahmoud Raslan, autorul fotografiilor cu băieţelul sirian Omran, este suspectat că ar avea legături cu gruparea rebelă Harakat Al-Nour al-Din Zenki, inclusiv cu membrii grupării care au decapitat un copil acuzat că ar fi luptat de partea lui Assad.
Romania TV
14 oct. 2011, 17:26
Fratele băieţelului din Siria a cărui fotografie a făcut înconjurul lumii a murit sâmbătă

Fotografia cu Omran Daqneesh, un băieţel sirian în vârstă de doar cinci ani, plin de sânge şi de praf, care priveşte fix, confuz şi fără de speranţă, a devenit în scurt timp simbolul tragediei umanitare din Siria. Băieţelul a fost fotografiat la doar câteva minute după ce a scăpat cu viaţă în urma unui raid aerian care a distrus apartamentul în care locuia cu familia sa în cartierul Qaterji al oraşului sirian Alep.

Potrivit NBC News, Ali Daqneesh, fratele mai mare al lui Omran, a decedat sâmbătă în urma rănilor suferite în timpul raidului de miercuri, a anunţat Alep Media Center. Ali era în vârstă de 10 ani.

Autorul imaginilor cu Omran este Mahmoud Raslan, un activist care face parte din Alep Media Center, un grup care din 2011 furnizează ştiri din zonele controlate de rebeli în oraşul Alep. 

„Am făcut multe poze cu copii morţi sau răniţi în raidurile aeriene” asupra zonelor rebele din Alep, povesteşte Mahmoud Raslan, contactat telefonic de agenţia de ştiri AFP.

„De obicei sunt leşinaţi sau plâng. Însă Omran stătea acolo, lipsit de glas, cu privirea goală, era ca şi cum nu pricepea foarte bine ceea ce tocmai se întâmplase,” a mai spus fotograful.

Vineri, mai mulţi bloggeri au indicat faptul că pe pagina de Facebook al lui Raslan, într-o imagine de pe data de 5 august, acesta apare alături de membrii grupării rebele Al-Nour al-Din Zenki. Doi dintre membrii grupării care apar în imagine au fost identificaţi ca fiind implicaţi într-un incident macabru petrecut la mijlocul lunii iulie. Aceştia au fost implicaţi în decapitarea unui copil de 12 ani acuzat că ar fi luptat de partea lui Assad, relatează cotidianul Suddeutsche Zeitung pe pagina electronică.

Oficial, gruparea Nour al-Din al-Zinki a denunţat şi condamnat „astfel de abuzuri,” şi a insistat că astfel de „erori individuale nu reprezintă nici practicile noastre tipice şi nici politicile noastre generale,” scrie BBC News online.

„Toţi indivizii implicaţi în acest abuz au fost arestaţi şi predaţi comisiei (judiciare) pentru investigaţii în conformitate cu standardele legale în vigoare,” au adăugat reprezentanţii grupării.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Mesajul emoționant transmis de mama Rebecăi, fetița din Bacău care și-a pierdut viața: „Îngerașul meu…”
Fanatik.ro
Catastrofă pe stadion! Un fotbalist a murit după ce a fost lovit de fulger. Video
Capital.ro
Schimbare importantă pentru milioane de pensionari. Indexarea pensiilor ar putea avea un alt traseu
Playtech.ro
Facturile la energie ar putea crește. Primul lucru pe care trebuie să-l verifici în contract pentru a afla dacă vei plăti mai mult
Adevarul
Europa are o "fereastră rară" să-l pună pe Putin la zid, dar riscă să o rateze din nou
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat dat dispărut din aprilie a fost găsit ÎNGROPAT în curtea... Vezi mai mult
iamsport.ro
De la finalele Champions League la afaceri în energie. Cum și-a construit Adrian Ilie viața după fotbal
MediaFlux
Rețetele nu se mai dau în fiecare lună. Toate schimbările pentru pacienți
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România