Fratele lui Damaschin: S-a vrut de autorităţi să fie executat. Autorităţile au început o anchetă

Moartea lui Dinu Damaschin în sala de judecată a stârnit suspiciunea Parchetului de pe lângă Judecătoria Bacău, care a decis să cerceteze cazul mai în amănunt.
Romania TV
18 feb. 2012, 14:52
Fratele lui Damaschin: S-a vrut de autorităţi să fie executat. Autorităţile au început o anchetă

Ancheta după moartea lui Dinu Damaschin, protectorul Monicăi Gabor, este în plină desfăşurare. Autorităţile încearcă să afle cine este vinovat pentru bărbatul mort chiar în sala de judecată. Rezultatele prelimimarii ale autopsiei arată că Damaschin a avut o moarte naturală, fără urme de violenţă.

Familia nu vrea să ridice trupul neînsufleţit al lui Dinu Damaschin, până când nu se vor găsi vinovaţii pentru moartea lui. Cei din familie îi acuză pe medicii care l-au avut pe bărbat în îngrijire că nu au anunţat autorităţile că acesta este într-o stare foarte gravă şi că nu se poate prezenta în faţa instanţei. „Suntem şocaţi. Nu putem decât să constatăm această execuţie. S-a vrut de autorităţi să fie executat, să i se închida gura„, a declarat pentru România TV fratele lui Dinu, Nicolae Damaschin.

La rândul său, Petru Ivaşcu, fostul avocat a lui Dinu Damaschin, a explicat cum s-a ajuns în această situaţie: „El la un moment dat nu mai era în stare să ia o hotărâre în ceea ce-l priveşte. Cei din arest au crezut că joacă teatru. El nu trebuia să fie acolo. Trebuia să fie evident la un spital„.

Psihologul Ilie Marinescu spune că primul vinovat de deces este chiat mortul, Dinu Damaschin. „De moartea acestui individ vinovat este el însuşi, pentru că a fost conştient că orice lipsă de alimentaţie are sfârşit tragic. Vinovăţia o putem continua cu cadrele medicale care nu l-au monitorizat şi care trebuiau să ţină legătura cu autorităţile şi să interzică să meargă într-o şedinţă judiciară„, a spus Marinescu.

Dinu Damaschin se afla de mai bine de două luni în greva foamei.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
Prima iubire a lui Tzancă Uraganu, Lambada, se tunează! Vrea să îi ia fața Alinei Marymar
Fanatik.ro
Florin Tănase, veste uriaşă înainte de UTA Arad – FCSB! Echipa de start a campioanei. Exclusiv
Capital.ro
A murit un nume imens al României. A fost o legendă. Mentor pentru generații întregi. Dumnezeu să-l odihnească în pace!
Playtech.ro
Plimbarea câinilor pe spațiul verde din jurul blocului. Este legal să faci asta?
Adevarul
Bulgării uriași de aur din Apuseni, irezistibili pentru mineri. Femeia care a ascuns aproape un kilogram de aur în corp
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur l-a dat în judecată pe primarul Capitalei și îl atacă fără milă: ”Pentru ce să plătim taxe? Lasă-mă cu corectul de Ciucu, ești nebun la cap?!”
MediaFlux
Bobonete joacă cel mai important rol al vieții, rolul de fiu. Gest emoționant față de tatăl său care se deplasează în cadru FOTO și VIDEO PAPARAZZI
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj