Fratele lui Kim Jong-un ar fi fost ucis în Malaezia

Fratele vitreg al liderului nord-coreean Kim Jong-un, Kim Jong Nam, în vârstă de 45 de ani, a fost asasinat în Malaezia, au anunțat agenția Yonhap și alte instituții de presă sud-coreene, citând surse neidentificate, transmite Reuters.
Alina Costache
14 feb. 2017, 12:18
Fratele lui Kim Jong-un ar fi fost ucis în Malaezia

Fratele liderului nord-coreean Kim Jong-un a fost ucis în Malaezia, informează independent.co.uk. Kim Jong-nam fugise în Malaezia, după ce unchiul său, Jang Song-thaek, fusese executat de preşedintele Coreei de Nord. 

În 2013, Kim Jong-un a ordonat executarea unchiului său Jang Song-thaek (unul dintre mentorii săi), acuzat de trădare.

Potrivit agenției Yonhap, care citează o sursă guvernamentală de la Seul, Kim Jong Nam a fost ucis luni dimineață în Malaezia. Sursa nu a oferit alte detalii.

Pe de altă parte, postul de televiziune TV Chosun, citând mai multe surse guvernamentale sud-coreene, a relatat că fratele lui Kim Jong-un a fost atacat ‘cu ace otrăvite’, pe aeroportul din Kuala Lumpur, de două femei despre care se crede că sunt agenți nord-coreeni și care au reușit să fugă de la locul faptei.

Poliția malaeziană a comunicat agenției Reuters că un bărbat cu cetățenie nord-coreeană, neidentificat, a decedat pe drumul de la aeroport din Kuala Lumpur la spital. Identitatea bărbatului nu a fost verificată, a indicat poliția.

Potrivit Yonhap și EFE, Kim Jong-nam este fiul cel mai mare al defunctului lider nord-coreean Kim Jong-il și a emigrat în China în 1995, trăind de atunci în China și în Macao.

El s-a născut din relația extraconjugală a lui Kim Jong-il cu actrița sud-coreeană Sung Hae-rim, decedată la Moscova.

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Scandal uriaș în showbiz! Fiica unei cântărețe din România ar fi fost jefuită de rude în Anglia. A intervenit poliția
Fanatik.ro
Daniel Bîrligea, o oră și 40 de minute pe masa de operație. Procedura de ultimă oră care l-ar putea aduce pe teren la barajul pentru Europa. Exclusiv
Capital.ro
Proiect de lege pentru românii cu rate la bănci. Mecanism nou de recuperare a prejudiciilor cauzate de ROBOR
Playtech.ro
Zborurile de vară, în pericol? Companiile aeriene cer intervenția UE. Biletele de avion s-ar putea scumpi
Adevarul
„Nu mă duc eu de bună voie”. Un interlop căutat de cinci ani, după ce a desfigurat un tânăr, face live-uri pe TikTok
wowbiz.ro
Lângă cine a apărut Codruța Filip după ce Valentin Sanfira și-a refăcut viața sentimentală. Fotografiile au stârnit reacții în rândul fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Fără dubii! Prunea a numit ”cel mai mare fotbalist român din toate timpurile”
MediaFlux
Veniturile românilor, la control! BNR și INS merg din casă în casă să afle situația financiară și consumul gospodăriilor
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj