Frații Pavăl deschid un nou magazin Dedeman în România. Va avea 10.000 de metri pătrați

Fraţii Dragoş şi Adrian Pavăl își extind afacerile. În prezent, construiesc și au în plan să deschidă un nou magazin Dedeman, care se va întinde pe o suprafață de peste 10.000 de metri pătrați.
Alina Costache
13 sept. 2024, 10:49
Frații Pavăl deschid un nou magazin Dedeman în România. Va avea 10.000 de metri pătrați

Frații Pavăl deschid un nou magazin Dedeman în România. Reprezentanții celui mai mare lanț de magazine de bricolaj din România au demarat procedurile birocratice în vederea construirii unui magazin în nordul județului Sibiu, scrie turnulsfatului.ro.

Citește și: Frații Pavăl au cumpărat de la turcii Eskiocak o fostă platformă industrială. Patronii Dedeman ar putea construi un complex rezidențial sau un parc industrial

Magazinul urmează a fi construit pe un teren de 5,8 ha, aflat la intrarea în Mediaș, pe Șoseaua Sibiului, din care va fi asigurat și accesul. Terenul este proprietate a companiei Dedeman SRL Bacău, fiind poziționat aproximativ vizavi de complexul comercial dezvoltat aici în ultimii ani în jurul magazinului Kaufland.

Magazinul va avea o suprafață construită de 10.451 de mp, cu regim de înălțime parter înalt și etaj parțial, astfel încât suprafața desfășurată va depăși 11.000 de mp. În parcarea magazinului sunt proiectate 448 de locuri de parcare pentru autoturisme și trei pentru TIR-uri.

Citește și: Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, au dat un tun imobiliar. Au cumpărat unul dintre cele mai mari complexuri hoteliere din Elveția

Valoarea investiției este estimată la puțin peste 13 milioane de lei, la care se adaugă TVA. Prin proiect este propusă o durată de implementare de 12 luni, mai scrie sursa citată.

Deținut de frații Adrian și Dragoș Pavăl, lanțul de magazine de bricolaj Dedeman este cel mai mare din țară, cu acest profil. Dedeman și-a început istoria în 1992, la Bacău, primul magazin de mari dimensiuni fiind deschis în 2003, la Suceava. În prezent, Dedeman are 62 de magazine deschise în toată țara, cu suprafețe cuprinse între 7.500 și 18.000 de mp.

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
Casa de la Șușani a Adelei Popescu și a lui Radu Vâlcan pare desprinsă din povești! Nici nu zici că este în România | GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Postarea de 4 milioane de aprecieri a soției lui Messi după dramaticul Argentina – Egipt 3-2. Cele 5 cuvinte transmise de Antonela
Capital.ro
Ministerul Dezvoltării prelungește termenul pentru mii de proiecte finanțate prin PNRR. Cseke Attila: Nu vom avea posibilitatea de a prelungi din nou termenul
Playtech.ro
Cele două licee din România nu au avut niciun elev promovat la Bacalaureat 2026. Promovare 0% la examenul maturității
Adevarul
Ce au mâncat liderii NATO la dineul oficial de la Ankara. De la mantı și biban de mare la baclava regală cu înghețată de Maraș
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod galben de ploi, grindină și vijelii în mare parte din țară! Când scapă România de vremea capricioasă
iamsport.ro
S-a înțeles cu FCSB și Florin Prunea a rămas șocat: 'Cel mai bun transfer de până acum din SuperLiga'
MediaFlux
PAPARAZZI Cristina Guță, la cumpărături! Soția lui Nicolae Guță a ieșit din casă cu tot aurul pe ea pentru un mop FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?