Fructul care reglează tensiunea și ajută digestia. I se mai spune și „aurul roșu”, pentru că face minuni în organism

Sunt la început de vară și ne bucurăm de multe bunătăți oferite de natură, însă puțină lume știe de fructul care reglează tensiunea și ajută digestia. I se mai spune "aurul roșu" și se găsește peste tot în această perioadă.
Alina Costache
18 iun. 2025, 10:07
Fructul care reglează tensiunea și ajută digestia. I se mai spune și
Fructul care reglează tensiunea și ajută digestia

Fructul pe care ar trebui să-l consume toată lumea în această perioadă este cireșele. Consumat regulat, poate să regleze tensiunea și de asemenea, face minuni și pentru digestie.

Fructul care conține peste 80% apă și este bogat în fibre

Fructul mai este supranumit și aurul roșu, pentru că are beneficii uimitoare pentru organism. Cireșele susțin funcționarea normală a sistemului cardiovascular și sunt aliat natural al organismului în zilele toride de vară. De asemenea, conțin vitamina C și potasiu din plin.

Cireșele sunt bogate și în antioxidanți dar și quercetină, care luptă împotriva radicalilor liberi. De asemenea, te pot ajuta să dormi mai bine. Ele conțin melatonină în mod natural, un hormon care reglează ritmul circadian.

Studiile au demonstrat că fructul poate fi inclus ușor într-o alimentație echilibrată. Conține peste 80% apă și este bogat în fibre. Mai mulr decât atât, cireșele fac bine și la creier. Cercetările au arătat că antocianinele și alți compuși din cireșe pot reduce inflamația cerebrală și pot îmbunătăți funcțiile cognitive.

Citește și: Prăjitură cu cireşe și ciocolată. Este rețeta verii și se prepară foarte simplu. Ți se topește în gură, la cât de gustoasă este

Cât costă un kilogram de cireșe direct de la producător

Inginerul Marius Roman, unul dintre cei mai cunoscuți pomicultori și proprietarul livezii Paradisul Cireșelor de la Coșereni, a început culesul cireșelor. Pompicultorul se plânge că anul acesta are o producție scăzută de cireșe. Înghețul târziu din primăvară și temperaturile scăzute din perioada înfloritului au afectat recolta.

Anul acesta foarte puține cirește avem, dar cum se spune: esențele tari se țin în sticluțe/ambalaje mici. Înghețurile târzii de primăvara, de pe parcursul lunilor martie și aprilie au distrus florile, implicit producția de fructe, iar pierderile au fost de peste 98%, singurul soi la care ne-au rămas câteva fructe pe vârful pomilor fiind soiul Regina.

Anul acesta la noi în Paradisul Cireșelor, am reușit să recoltăm foarte puține fructe din soiul Regina și vom recolta pe tot parcursul acestei săptămâni, cu livrare la poarta fermei Coșereni, județul Ialomița, în intervalul orar 8:00 – 18:00, la prețul de 35 lei/kg”, a spus Inginerul Marius Roman, fondatorul livezii Paradisul Cireșelor.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Marius Șumudică și Marius Mitran s-au aprins în direct înainte de Universitatea Craiova – U Cluj: „O să ai o surpriză! / „Vreau să-ți văd fața”
Capital.ro
Reținerea CASS din pensie în 2026. S-a introdus plafon pentru românii pensionari din străinătate
Playtech.ro
Un călător care a vizitat întreaga lume dezvăluie ţările care l-au dezamăgit. Multe sunt vizitate anual şi de români
Adevarul
Avertisment dur al șefului ROMARM. România nu trebuie să rămână doar „atelier de asamblare” a dronelor
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Fostul jucător din Ștefan cel Mare a spus că ”adevărata” Dinamo nu e echipa din SuperLiga: ”Când jucam acolo, nici nu îmi venea să cred”
MediaFlux
Cine este Dara, câștigătoarea Eurovision 2026. Tânăra de 27 de ani din Bulgaria a câștigat X Factor în 2015
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi