Frunzăverde: Nu trebuie sancţionat nimeni pentru referendum. Nu cred că Dragnea e vinovat

Sorin Frunzăverde a declarat, joi, că în opinia sa nu ar trebui sancţionat nimeni pentru rezultatul la referendum, prioritatea liberalilor fiind pregătirea serioasă pentru alegerile parlamentare, "mult mai grele" decât se aşteaptă partidul.
Romania TV
06 sept. 2012, 09:23
Frunzăverde: Nu trebuie sancţionat nimeni pentru referendum. Nu cred că Dragnea e vinovat

„Cred că un plus de mobilizare în plan politic, în planul managementului politic este necesar în acest moment. Nu trebuie să privim însă atât de tragic rezultatele referendumului. Cred că acel prag impus – din nefericire acceptat de USL – a fost principala problemă. El contravine oricărei practici democratice europene, oricărei practici europene. Asta a fost principala problemă pe care am avut-o. Cred că a fost o eroare faptul că am acceptat acest lucru, în condiţiile în care USL a respectat regulile democratice ale jocului”, a spus Frunzăverde.

Despre sancţionarea conducerii partidului pentru situaţia de la referendum, Frunzăverde a arătat că nu consideră că trebuie sancţionat cineva.

„Cred că trebuie să ne pregătim foarte serios pentru alegerile parlamentare, alegeri care vor fi mult mai grele decât ne aşteaptăm. Mult mai grele decât o arată astăzi sondajele, care plasează USL la peste 60% şi spun acest lucru, pentru că ele se desfăşoară, în baza legii electorale existente, care ajută foarte mult partide cotate la nivelul PDL”, a arătat vicepreşedintele PNL.

Vicepreşedintele PNL Sorin Frunzăverde a declarat, joi, că din puntul său de vedere Liviu Dragnea nu este vinovat în dosarul referendumului, unde a fost citat de DNA, el arătând că Traian Băsescu s-a întors la Cotroceni pe un soi de lipsă de democraţie autentică în România.

„Nu vreau să mă antepronunţ. Eu, personal, nu cred că Liviu Dragnea este vinovat”, a spus Frunzăverde, întrebat cum comentează acuzaţiile ce i se aduc secretarului general al PSD.

DailyBusiness
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Raportul CSAT ajunge în boxa acuzaților: judecătorul din dosarul Călin Georgescu – Horațiu Potra analizează excluderea probelor declasificate
Capital.ro
România poartă doliu. O țară întreagă își ia adio de la artiștii care ne-au făcut viața mai frumoasă. Îi vom păstra etern în inimi
Playtech.ro
'Preţ scump', greşeala de limbă pe care mulţi români o fac. Care este forma corectă
Adevarul
Vestea „foarte bună pentru finanţele publice şi pentru economia României” anunțată de ministrul Finanțelor
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
Fostul jucător de la FCSB a primit o ofertă interesantă, dar s-a speriat de Kalașnikovuri: ”Ajung în sicriu acasă!”
MediaFlux
Superstiții de Revelion. De ce este bine să nu te prindă Anul Nou fără bani în buzunar
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend