Funeriu: Riscăm nerecunoaşterea diplomelor dacă nu se rezolvă scandalul celor false de la medicină

Ministrul Educaţiei, Daniel Funeriu, a declarat, marţi, la Comisia de abuzuri, că România risca să nu-i fie recunoscute diplomele dacă nu era rezolvat, prin modificarea Legii Educaţiei, scandalul diplomelor false la medicină.
Romania TV
13 dec. 2011, 17:51
Funeriu: Riscăm nerecunoaşterea diplomelor dacă nu se rezolvă scandalul celor false de la medicină

Daniel Funeriu a făcut aceste precizări la audierea sa în Comisia de abuzuri a Camerei Deputaţilor pe tema problemelor referitoare la nerecunoaşterea de către Ministerul Educaţiei a unor diplome emise de unele universităţi, printre care şi Universitatea Spiru Haret.

„Lipsa de reglementare clară din vechea lege a educaţiei naţionale a făcut posibilă o serie de situaţii (…) care sunt la limita legalităţii, ca o consecinţă a lipsei corecte de reglementare. Presa – şi nu doar presa, chiar şi Parlamentul României – a sesizat o serie de cazuri deosebit de grave, unele dintre ele de natură a aduce prejudicii importante României în plan extern, mă refer aici, de exemplu, la scandalul diplomelor false la medicină emise unor studenţi din Italia, unii dintre ei care nici măcar nu veniseră în România, este un scandal care durează de foarte mulţi ani şi care a fost închis de minister în urmă cu câteva zile, în urma aplicării Legii Educaţiei Naţionale”, a susţinut Daniel Funeriu.

El a adăugat că MEC a stins acest scandal, care era ca „o pată groaznică” pe obrazul României şi pentru care ţara noastră risca să nu fie inclusă în Directiva europeană 36, care se referă la recunoaşterea diplomelor în cadrul Uniunii Europene.

„A existat o problemă istorică din reglementări incoerente, reglementări care nu erau bine aplicate, ministerul a închis pata groaznică care era pe obrazul României, România risca să nu mai fie inclusă în Directiva 36 care statuează recunoaşterea automată a diplomelor din pricina acestui caz cu Italia”, a susţinut ministrul, în faţa deputaţilor din Comisia de abuzuri.

Unii deputaţi din opoziţie au ridicat problema Universităţii Spiru Haret, care nu ar putea să elibereze din 2009 diplome deoarece MEC nu a trimis tipizate şi că sunt absolvenţi care nu-şi pot folosi actele de studii.

Funeriu a răspuns că Ministerul a eliberat de cinci ori tipizate pentru diplome din 2010 şi până în prezent şi că numărul acestora este acoperitor pentru specialităţile şi programele acreditate, de cele neacreditate neţinându-se cont. El a spus că a găsit, când a preluat Ministerul, „un sistem în haos” pe care acum îl curăţă.

Potrivit lui Funeriu, problema ridicată de deputaţi poate fi rezolvată prin emiterea unui ordin al ministrului, dar numai în urma propunerilor făcute de ARACIS şi a consultării Consiliului Naţional al Rectorilor, care până acum nu s-a întrunit pentru a lua o decizie.

Comisia de abuzuri urmează să mai audieze părţile implicate în această problemă.

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Actorul celebru de pe Netflix care va concura la Jocurile Olimpice de la Milano. A câștigat o medalie olimpică în urmă cu 12 ani
Capital.ro
Obligatoriu pentru românii care stau la bloc. Proprietarii trebuie să plătească tot. Se adaugă restanțe la întreținere în fiecare lună
Playtech.ro
Principalele schimbări privind acordarea concediilor medicale în 2026. Ce drepturi se pierd și ce obligații apar
Adevarul
Cine sunt pasagerii avioanelor numiți „păduchi de poartă”. Fenomenul vizibil în aproape orice aeroport care îi exasperează pe ceilalți călători
wowbiz.ro
VIDEO Tatăl lui Mario, adus la capelă sub escortă. Ținut de forțele de ordine, bărbatul își strigă durerea: „Mario, unde ești? Mario, de ce m-ai lăsat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Foc puternic în Rahova! Este vorba de mai multe case. Pompierii au început evacuarea
iamsport.ro
Lucescu l-a scos din România pe fotbalistul aflat pe ”lista neagră a Securității”, iar acesta a fugit în Germania cu o jucătoare de tenis: ”Niciodată nu ați spus, incredibil!”
MediaFlux
Bani pentru românii care vor o familie! Se dau 15.000 lei
stirilekanald.ro
Tatăl lui Mario, desfigurat de durere! Urlă și plânge și...
Top 5 sloturi Yggdrasil