Furtunile puternice fac prăpăd în România. Un nou ciclon mediteranean lovește zone întinse din țara noastră

Furtuna care s-a abătut asupra Timișoarei, vineri după-amiaza, a lăsat în urmă mai multe străzi și pasaje inundate, dar și curți și case pline de mâl și apă.
Mircea Filipescu
10 iun. 2023, 12:27
Furtunile puternice fac prăpăd în România. Un nou ciclon mediteranean lovește zone întinse din țara noastră
Furtunile puternice fac prăpăd în România. Un nou ciclon mediteranean lovește zone întinse din țara noastră

Furtunile puternice fac prăpăd în România. Timișoara s-a aflat, de la ora 14.00, sub avertizare de cod roșu de vreme severă.

În urma fenomenelor meteorologice avertizate, pompierii din cadrul Detașamentelor 1 și 2 Timișoara sunt solicitați să intervină, până în acest moment, pentru evacuarea apei din 4 case în Timișoara, evacuarea apei din 2 demisoluri în Timișoara; evacuarea apei din subsolurile Spitalului de Boli Infecțioase „Victor Babeș” și a Policlinicii de Pediatrie de pe strada Iosif Nemoianu.

Furtuna a afectat și gospodării din afara municipiului, anunță presa locală, salvatorii de la ISU fiind solicitați și pentru evacuarea apei din curți și case în comuna Dumbrăvița (străzile Fervenția, Conac, Varșovia și Zacopane).

Citește și: Cod portocaliu pentru poli torenţiale în aproape jumătate de ţară. Alertă meteo de la ANM

În județul Timiș, ploile torențiale au făcut prăpăd în doar 20 de minute. Străzile și bulevardele s-au transformat în râuri în urma ploii torențiale. Două autoturisme au rămas sub ape, în Piața 700.

Șoferii acestora abia au reușit să se salveze. Au ieșit pe geam, de teamă ca nu cumva nivelul apei să crească.

„Mi se pare puțin catastrofal. Mașinile sunt blocate, circulație blocată. Nu torențial, a plouat cu rafale. Chiar vorbeam cu mama mea, pare a fi uragan, nu ploaie”, spune o timişoreancă, pentru Antena 3.

Citește și: Prognoza meteo. Weekend de coşmar, iar umbrela rămâne obligatorie şi săptămâna viitoare

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Românul care a ajuns să fie desemnat cel mai bogat sportiv din lume. Are o avere uriașă, dar „puțini l-ar recunoaște dacă l-ar vedea pe stradă”
Capital.ro
A murit cea mai iubită actriță și cântăreață. A fost una dintre cele mai originale și rafinate artiste
Playtech.ro
Partajul la divorţ. În cât timp se face, ce se întâmplă în cazul recăsătoririi
Adevarul
Cât de gravă e în realitate situația economiei României. Dezvăluirea unui analist despre criza cu care ne confruntăm
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Primul tren suspendat din România. Ce oraş ar putea să aibă monorail
kanald.ro
O nouă mișcare seismică s-a produs în România! Zona în care România s-a cutremurat
iamsport.ro
Surpriză! Loți Bölöni și-a spus părerea sinceră despre Radu Banciu: ”Ai grijă, îți miroase gura!”
MediaFlux
Presiune maximă. SUA ameninţă în termeni duri Ucraina, dacă nu acceptă planul de pace propus. Rusia spune că va cuceri mai multe teritorii
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume