Gabriel Oprea: Nu neg că UNPR are un interes pentru Ministerul Justiţiei, dar nu este nimic oficial

Vicepremierul Gabriel Oprea a declarat, joi, că UNPR este interesat de Ministerul Justiţiei, dar a negat că Robert Cazanciuc s-a înscris în partid. Oprea a mai spus că o susţine pe Laura Codruţa Kovesi pentru un nou mandat la şefia DNA, că are încredere în preşedintele Klaus Iohannis şi că nu va vota moţiunea de cenzură a PNL împotriva Guvernului Ponta. 
Ionela Marcu
11 iun. 2015, 10:20
Gabriel Oprea: Nu neg că UNPR are un interes pentru Ministerul Justiţiei, dar nu este nimic oficial

Gabriel Oprea a declarat, joi, că ministrul Justiţiei, Robert Cazanciuc, nu s-a înscris în UNPR. „Despre domnul Cazanciuc am o părere foarte bună. Îmi amintesc că eram în 2000, domnul Cazanciuc era adjunctul lui Victor Ponta, îl cunosc şi îl apreciez. N-a semnat nimic (n.red. – cu UNPR). Nu neg că UNPR are un interes pentru Ministerul Justiţiei, dar nu este nimic oficial. Sunt discuţii, dar nu s-a semnat nimic”, a declarat Oprea pentru Adevarul. 

În ceea ce priveşte moţiunea de cenzură, Oprea a spus că este om serios şi îşi ţine cuvântul dat.

„Cred că Guvernul este bun. Trebuie să mergi şi la mine şi la rău. Am fost de şapte ori ministru. Este important să te ţii de cuvânt, să fii serios. (…) Cred că nu ne ridicăm din bancă. Îmi amintesc de 2012, când majoriattea era la cinci voturi. Dacă doi parlamentari erau răciţi, atunci Guvernul dădea semne să pice. Acum este altceva.”, a spus Oprea.

Pe de altă parte, Oprea a arătat că nu este de acord ca schimbările la Codul penal să fie făcute fără o dezbatere publică: „Nu sunt de acord ca o mână de parlamentari intersaţi să schimbe Codul Penal. Nu sunt de acord şi cu asta cred că v-am răspuns. Deci dacă duce la întărirea Justiţiei şi a statului român, da.”

Întrebat dacă ar susţine un nou mandat al Laurei Codruţa Kovesi la şefia DNA, Oprea a răspuns: „Total. Din moment ce spun că DNA este un etalon la Bruxelles, că este un moment istoric, normal că o susţin. Şefa DNA este Laura Codruţa Kovesi, care a fost susţinută de Ponta, Cazanciuc şi de mine. A demonstrat că merită acest lucru, chiar dacă o să fac discuţii. Sunt un om care îmi e frică de lege şi de stat şi încerc să nu greşesc.”

Referitor la scandalul în care preşedintele Klaus Iohannis i-a cerut demisia lui Victor Ponta, Oprea a spus: „Nu am comentat dosare penale aflate în lucru. Am încredere în preşedintele Klaus Iohannis”.

„Am avut mai multe discuţii cu domnul preşedinte. Îl respect, mă respectă, ne vorbim cu dumneavostră. Românii chiar respectă Armata. Nu sunt un tip simpatic, nici nu am încercat să fiu. Ăsta sunt. România este o ţară sigură şi respectată de partenerii noştri.”, a mai spus Oprea.

DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Spynews
Cum arată cel mai elegant oraș din Europa! Se află în Portugalia și are o frumusețe aparte
Bzi.ro
Anca Serea și-a făcut de cap, alături de fiica ei, în club! S-au dezlănţuit în club până-n zori!
Fanatik.ro
Cât costă o Dacia 1300 utilizată de miliția din perioada comunistă. Un astfel de model a fost scos la vânzare, iar prețul e unui complet neașteptat.
Capital.ro
Victorie pentru Călin Georgescu! Judecătorul a luat decizia. Scapă de...
Playtech.ro
Cum eşti păcălit când iei vacanţă all-inclusive? Hotelierii ies mereu în câştig
DailyBusiness
Litoralul pentru toţi 2025. Ce prețuri sunt la cazări și care sunt stațiunile în care pot pleca românii
Adevarul
Puterea reală a președintelui României: ce spune Constituția
wowbiz.ro
Primul tur al alegerilor prezidențiale se poate contesta la CCR. Informații de ultimă oră
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Evz.ro
Cutremur după alegeri. Demisie în bloc, haos pe scena politică
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Când se măresc alocațiile copiilor. Ce trebuie să știe toți părinții
Cancan.ro
Județul în care George Simion a luat mai mult de jumătate din voturi. Surpriză! Cine s-a născut aici
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
A murit unul dintre cei mai mari actori. Drum lin, maestre!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
Prima reacție a lui Putin după rezultatul obținut de George Simion la prezidențiale
MediaFlux
Taxa obligatorie pentru toți șoferii din România! Trebuie achitată în mai puțin de 24 de ore altfel primești amendă
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Legendarul Skype a încetat oficial să funcționeze: cum să salvezi chat-urile și fișierele