Gabriela Cristea dezvăluie ce salariu fabulos a avut în anii 90 la ProTV. Ce mare oportunitate a ratat vedeta: ”Eram milionăreasă acum, dar nu aveam educație financiară”

Prezentatoarea TV Gabriela Cristea a rememorat începuturile carierei sale în televiziune și momentul în care a semnat primul contract important cu Pro TV, la mijlocul anilor ’90. Vedeta a povestit că salariul primit atunci i s-a părut impresionant pentru acea perioadă, însă spune că lipsa educației financiare a făcut ca unele oportunități de investiții să fie ratate.
George Russo
14 mart. 2026, 14:58
Gabriela Cristea dezvăluie ce salariu fabulos a avut în anii 90 la ProTV. Ce mare oportunitate a ratat vedeta: ”Eram milionăreasă acum, dar nu aveam educație financiară”

Invitată recent în podcastul actriței Ioana Ginghină, Gabriela Cristea a vorbit despre primele sale câștiguri în televiziune și despre modul în care a gestionat banii în acea perioadă. Potrivit acesteia, contractul cu Pro TV a fost unul surprinzător, iar suma oferită i-a depășit așteptările.

„Când m-am angajat la ProTV, aveam 1000 de dolari. Și eu am semnat, înțelegi, când a venit Boncea, m-am întâlnit cu Boncea atunci și mi-a zis, nu m-a întrebat cât vrei. Mi-a zis, atâta îți dau. Deci eu nici nu visam vreodată, înțelegi, la banii ăștia. Și am zis, da, am semnat acolo, am făcut actele tot pentru contabilitate și oricum nu credeam că iau atâția bani. Înțelegi?

Și când am văzut eu câți bani mi-au dat, wow! Deci cred că am făcut cinste tuturor prietenilor. Pentru că 1000 de dolari în ’94-’95 era o avere”, a mărturisit Gabriela Cristea.

Vedeta spune însă că entuziasmul pentru primii bani câștigați a fost mai mare decât preocuparea pentru economii sau investiții. În acea perioadă, spune ea, nu avea cunoștințe despre gestionarea banilor și nu a profitat de unele oportunități.

Citește și: Cum a slăbit Ozana Barabancea peste 40 de kilograme. Vedeta dezvăluie la ce alimente a renunțat definitiv: ”Mi-am schimbat gustul și atunci creierul meu percepe altfel și cere mai puțin”

Un exemplu pe care îl amintește este o recomandare primită de la analistul economic Radu Soviani, care i-a sugerat la acea vreme să investească în terenuri din zona Floreasca.

„Și, din păcate, noi n-aveam educația financiară. Uite, mi-aduc aminte de… Soviani, care este un analist economic foarte bun. Am fost coleg cu el la B1 și erau niște terenuri de vânzare undeva în Floreasca. Și erau 14 dolari metru pătrat. Și mi-a zis Soviani atunci, eram prieteni și mi-a zis, haide mă, pune și tu, uite, dă-mi salariul tău pe o lună să-ți cumpăr eu niște terenuri. Pleacă mă de aici, tu nu vezi că e o dărăpănătură, nu vreau eu mă așa, am de cumpărat bluzițe, rochițe, înțelegi?

Și el mi-a zis, băi, e de investit acolo, dacă investești… îți dai seama, eram milionăreasă acum. Da. Nu aveam educație financiară”, a povestit Gabriela Cristea.

Citește și: Olga Barcari a dat buzna în tribul Faimoșilor după ce Naba a plecat. Ce au spus Faimoșii despre noua lor colegă

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
„Toată lumea de la Rapid voia să scape de Marian Aioani! Eu, Marius Șumudică, am insistat și mi-am asumat să rămână!” Dezvăluire uluitoare în direct
Capital.ro
Reluarea turului 2, ca și garantată. Călin Georgescu e sigur că vor să-l elimine pentru asta: Sunt certitudini, nu speranțe!
Playtech.ro
Ce salarii oferă Umbrărescu angajaţilor săi: Condiţiile de pe şantierele ”regelui asfaltului”
Adevarul
Aurul ascuns în Carpați: peste 2.000 de tone scoase în ultimele două milenii. Unde s-au aflat cele mai mari zăcăminte
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
iamsport.ro
Familia unei legende dinamoviste ar putea deveni acționar la gruparea din SuperLiga: ”Poate fiul meu o să investească”
MediaFlux
PAPARAZZI Patrice Cărăușan de la Survivor se ascunde prin București! Vedeta Antena 1, încă în concurs, camuflată alături de iubit FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj