Gabriela Firea a cerut Societăţii Municipale Străzi, Poduri şi Pasaje Bucureşti anularea de urgenţă a licitaţiei pentru mobilier urban

Primarul general Gabriela Firea a cerut, luni, Societăţii Municipale Străzi, Poduri şi Pasaje Bucureşti S.A. anularea de urgenţă a licitaţiei pentru mobilier urban cu valoare estimată la peste 110 de milioane de lei. În plus, Firea a dispus sancţionarea conducerii companiei şi efectuarea de verificări, având în vedere că achiziţionarea de mobilier urban nu este considerată o prioritate.
Romania TV
18 mart. 2019, 10:22
Gabriela Firea a cerut Societăţii Municipale Străzi, Poduri şi Pasaje Bucureşti anularea de urgenţă a licitaţiei pentru mobilier urban

„Având în vedere informaţiile apărute în mass-media, potrivit cărora Compania Municipală Străzi, Poduri şi Pasaje Bucureşti S.A. a lansat o licitaţie pentru achiziţionarea de mobilier stradal, cu o valoare care poate ajunge la peste 110 milioane de lei, Primăria Municipiului Bucureşti informează: Primarul General, Gabriela Firea, a solicitat Companiei Municipale Străzi, Poduri şi Pasaje Bucureşti S.A. anularea de urgenţă a procedurii iniţiate. Totodată, edilul şef a dispus sancţionarea conducerii companiei, precum şi efectuarea unor verificări la nivelul acestei societăţi”, a transmis, luni, Primăria Capitalei.

Sursa citată a precizat că Societatea Municipală Străzi, Poduri şi Pasaje şi-a asumat realizarea unor lucrări importante de infrastructură, precum Prelungirea Ghencea, Pasajul Nicolae Grigorescu-Splai Dudescu (Etapă a ÎI a), Pasajul Doamna Ghica, dar şi Străpungere Avionului-Nisipoasă, materiile prime necesare executării acestor lucrări de infrastructură fiind prioritare, nu mobilierul urban.

Societatea Municipală Străzi, Poduri şi Pasaje Bucureşti S.A. a intenţionat să cumpere bănci, coşuri de gunoi, jardiniere şi alt mobilier urban, valoarea estimată a licitaţiei depăşind 110 milioane de lei.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Mihaela Borcea, în doliu! A murit tatăl ei: "S-a oprit o parte din lumea mea…”
Fanatik.ro
Dan Negru se revoltă! Cere Guvernului să taie banii publici pentru fotbalul românesc: „E Domnul Goe al statului român: repetent mereu și, totuși, răsfățat”
Capital.ro
Ministerul Energiei anunță că sistemul energetic rămâne stabil după oprirea reactorului 2 de la Cernavodă. Nu există riscuri pentru alimentarea cu energie electrică la nivel național
Playtech.ro
De ce doi șoferi cu aceeași mașină pot plăti RCA-uri foarte diferite. Ce contează la calculul poliței
Adevarul
Trei dintre cele mai înfricoșătoare eclipse solare din istorie. Haosul care a izbucnit după întunecarea cerului și fenomenul care a oprit un război
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un oraş din România va rămâne 24 de ore fără apă! Seceta aduce o nouă situație de criză
iamsport.ro
Scandalos: Becali nu e singurul! Fostul campion al României a numit alți 4 finanțatori din SuperLiga care se bagă peste antrenor: ”Știu 100%! Nu era așa înainte”
MediaFlux
E oficial: scade prețul la motorină. Se aplică reducerea accizei cu 20%
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat