Gabriela Firea: Atrag atenția ministerului şi ministrului Sănătății să înceteze cu dezinformarea

Primarul General al Capitalei a declarat în direct la România TV faptul că atrage atenția atât Ministerului Sănătății și ministrului Tătaru să înceteze cu dezinformarea populației cu privire la numărul persoanelor infectate.
Romania TV
19 iul. 2020, 15:34
Gabriela Firea: Atrag atenția ministerului şi ministrului Sănătății să înceteze cu dezinformarea

”Nu am nicio replică pentru Arafat, răspunderea întreagă pentru cum guvernează această criză este a Ministerului Sănătății. Arafat a vorbit ca un fel de purtător de cuvânt al INSP. Eu atrag atenția ministerului sănătății și ministrului că trebuie să înceteze cu dezinformările” , a declarat Gabriela Firea.

Citește și: Gabriela Firea acuză Ministerul Sănătăţii de dezinformare: Veţi da socoteală pentru panica pe care o sădiţi

”Am reacționat pentru că s-a anunțat că în București sunt 100 de persoane infectate, m-am informat și am aflat ca la Victor Babeș s-au internat 10 pacienți. Unde sunt ceilalți 90 de pacienți? Stau acasă, s-au dus în alte județe? Nu se pune problema. Au anunțat 100, dar noi am găsit doar 10” , a continuat edilul.

”Sunt dezinformări care se transmit din partea Guvernului, eu am o problemă cu ministrul Sănătății. Nu au cu ce să mă combată pentru că ei știu că spun adevărului. Cei care au ieșit să explice din partea Guvernului mi-au dat dreptate” , susține Gabriela Firea.

”Cred că au umflat cifra, nu s-au gândit că eu verific orice informație, mai ales că au mai fost astfel de informații când au livrat lucruri false. Nu este normal fiindcă oamenii se sperie. Ar fi nevoie ca ministrul Sănătății să pună punct acestor lucruri” , a declarat Primarul Capitalei.

DailyBusiness
Generaţia Z aplică pentru locuri de muncă în format fizic pentru că se simte singură
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Ce pensie are Valentin Ceaușescu? Viața discretă a fiului fostului dictator după decenii de muncă în cercetare
Fanatik.ro
Salarii lunare de aproape 8.000 de euro la stat. Guvernul vrea să înființeze o nouă agenție de securitate
Capital.ro
Când se trece la ora de iarnă în 2025. Ceasul se dă înapoi cu o oră, ora 4:00 devine ora 3:00
Playtech.ro
Amendă de 4.000 de lei pentru depășirea vitezei legale în 2025. Diferența dintre drum național și drum european
Adevarul
Termocentrala Mintia, sfârșitul epocii cărbunelui. Transformarea spectaculoasă a „Stelei de pe Mureș”
wowbiz.ro
Primele cuvinte ale tânărului care a agonizat 10 ore în râpa din munții Făgăraș lângă cei 4 prieteni morţi! Declarații sfâșietoare
Evz.ro
Două nume importante vor șefia fotbalului românesc. Cine îi ia locul lui Gino Iorgulescu
Prosport.ro
FOTO. Fiica lui Ilie Năstase și a Amaliei Năstase s-a pozat la duș
kanald.ro
Când începe anul școlar 2025-2026. Ministrul Educației a făcut noi declarații: „Îmi este foarte greu să fac predicţii”
Cancan.ro
Felix Baumgartner a fost, de fapt, ucis? Răsturnare de situație, după ultima descoperire a anchetatorilor
iamsport.ro
Mașina ”de oraș” a legendarului Ayrton Senna, scoasă la vânzare. Prețul cerut și cum arată superbul Mercedes 190E din 1985
MediaFlux
Lovitură pentru românul cu cea mai mare pensie! A pierdut mii de euro din suma primită lunar
stirilekanald.ro
Rusia exclude o întâlnire directă cu Volodimir Zelenski. Răsturnare de situație în privința opririi războiului din Ucraina
Mihai Voropchievici Horoscop rune 24–29 august. Vărsătorii dau lovitura, Berbecii il au pe Wunjo, Fecioarele primesc bani