Gabriela Firea: Este nevoie de protecţie pentru toţi cei aflaţi în situaţii de violenţă în familie. Nu trebuie să stai cu mâinile în sân, să întorci capul, să ignori

Senatorul PSD Gabriela Firea, propusă pentru funcţia de ministru al Familiei în Guvernul PNL-PSD-UDMR, a declarat joi că în România este nevoie de protecţie pentru toţi cei aflaţi în situaţii de violenţă în familie.
Alina Costache
25 nov. 2021, 10:42
Gabriela Firea: Este nevoie de protecţie pentru toţi cei aflaţi în situaţii de violenţă în familie. Nu trebuie să stai cu mâinile în sân, să întorci capul, să ignori

„25 noiembrie este Ziua Internaţională de combatere a Violenţei în Familie. România are nevoie, şi cât mai urgent, de toate instrumentele pentru a ocroti mamele şi copiii, pe toţi cei aflaţi în astfel de situaţii disperate. Statul trebuie să intervină, să acţioneze, nu mai este nici un moment de pierdut”, susţine Gabriela Firea, pe Facebook, într-un mesaj cu ocazia Zilei Internaționale de combatere a Violenței în Familie.

Gabriela Firea susţine că în 2020, Poliţia a înregistrat peste 26.000 cazuri de loviri şi alte violenţe în familie, iar 72 de femei au fost omorâte.

„E nevoie de adăposturi, de case protejate, de programe de consiliere, de intervenţii rapide ale Poliţiei, de decizii imediate ale instanţelor. Este nevoie de protecţie pentru toţi cei aflaţi în situaţii de violenţă în familie”, a scris Gabriela Firea, pe Facebook.

Citeşte şi: Gabriela Firea nu susţine interzicerea avorturilor în România. „Voi milita pentru drepturile femeilor. Să aibă acces la servicii medicale, să poată vorbi, cele credincioase, cu duhovnicul”

Firea a adăugat că România are nevoie urgent să îşi regăsească umanitatea, solidaritatea, empatia.

„Nu, nu este normal să ştii de un caz de violenţă în familie şi să nu intervii. Nu, nu trebuie să stai cu mâinile în sân, să întorci capul, să ignori, că doar e familia lui, face ce vrea. Este momentul să începem să gândim, să simţim şi să acţionăm”, a menţionat Firea.

Citeşte şi: Gabriela Firea anunţă ce măsuri va aplica la Ministerul Familiei. „Voi lupta ca acestea să fie implementate. Sunt convinsă că vom obţine şi finanţare, chiar dacă nu este atât de simplu”

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
„El e jucătorul cel mai bun de la U, chiar dacă Macalou face un sezon de excepție”. Declarația lui Mihai Stoica a devenit virală. Exclusiv
Capital.ro
Bani în plus în România pentru unii pensionari în martie. Sumele pot include și plăți retroactive după recalculare
Playtech.ro
6 obiceiuri frecvente când speli rufe care îți cresc factura la energie
Adevarul
Planul secret al lui Hitler care a salvat România de la dezmembrare și dispariție. Cum a manevrat dictatorul nazist destinul țării noastre
wowbiz.ro
Fiul Marei Bănică, agresat la școală de un profesor! Jurnalista a cerut ordin de protecție, după ce Dima a fost lovit cu picioarele: „Sunt șocată”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
Galeria Rapidului a încercat să ia cu asalt ”bârlogul” lui Nicolae Ceaușescu! Cine a oprit revolta suporterilor: ”Un război civil aproape”
MediaFlux
Marte trigon Jupiter pe 21 martie 2026. Trei zodii care vor fi lovite de Cupidon în această perioadă
stirilekanald.ro
Vladimir Plahotniuc, arest preventiv prelungit cu 30 de zile! Ce acuzații grave i se aduc
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj