Gabriela Firea îi răspunde lui Iohannis: Să înţeleg că doreşte un schimb de joburi, să vin eu la Preşedinţie, iar el la Capitală?

Gabriela Firea a comentat la România TV afirmaţiile de luni seara ale preşedintelui Klaus Iohannis, care între altele s-a plâns de traficul din Bucureşti.
Filip Stan
23 apr. 2018, 18:42
Gabriela Firea îi răspunde lui Iohannis: Să înţeleg că doreşte un schimb de joburi, să vin eu la Preşedinţie, iar el la Capitală?

Este regretabil modul în care Klaus Iohannis, ca fost primar, face afirmații ca o persoană care nu cunoaște din inetrior administraţia publică locală. El a spus că se impun măsuri şi investiţii în infrastructura de trafic şi, de asemenea, în managementul traficului.  Îl informez respectuos și îi stau la dispoziție ca să înțeleagă eforturile depuse cu echipa de la Primăria Capitalei pentru ca problemele din trafic să-şi găsească o rezolvare.

Citeşte şi Preşedintele Iohannis s-a plimbat cu bicicleta prin Bucureşti: „Traficul este infernal”

Sunt probleme complexe, structurale, de 26 de ani, nu s-a aglomerat traficul de când este Gabriela Firea primar. Nu se poate compara oricum nivelul Capitalei României, Bucureştiul cu municipiul Sibiu, care are în jur de 150de mii de locuitori, nici jumătate cât un sector al Capitalei. Iar problemele sunt mult mai complexe şi nu se poate face referire la ele uşor ironic şi în treacăt, în plimbarea bicicletei.

Citeşte şi Klaus Iohannis: Nimeni din UE nu-şi mută ambasada la Ierusalim. Nu comparăm România cu SUA

Ce pot să spun? Folosind acela;i ton al domnului preşedinte, ştiţi, există o emisiune celebră în România, „Schimb de mame”. Să înţeleg că se doreşte un schimb de job-uri? Domnul preşedinte şi-ar dori un schimb de job-uri, să vină la Primărie iar eu la Preşedinţie?„, a spus Gabriela Firea, la România TV.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Valentin de la Mireasa o acuză pe Alina că nu îl îngrijește pe copilul lor: ”Mi-ai zis că te duci la agățat”
Fanatik.ro
Bombă în Pro TV. Măruță e OUT după 18 ani. Prima reacție a prezentatorului
Capital.ro
Data până când sunt permise centralele de apartament. Până când mai pot fi folosite în România
Playtech.ro
Care este diferența de preț pe factură dacă ridici temperatura în casă de la 19°C la 23°C în ianuarie 2026
Adevarul
Bani îngropați, găsiți în Norvegia. Se speculează că provin din cel mai mare jaf din istoria țării, din 2004
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Adrian Mutu, afectat după ce fostul său conducător a fost ucis cu sânge rece: ”Era un om extraordinar”
MediaFlux
Rusia face un pas decisiv spre Iran. Dezvăluiri de la serviciile occidentale de informații
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend