Gabriela Firea: Klaus Iohannis este un risc pentru pensionari

Senatoarea PSD, Gabriela Firea a declarat că prezidenţiabilul Klaus Iohannis nu a lămurit nici până astăzi poziția sa legată de măsurile de austeritate impuse de aliații săi din PDL. 
Iulian Tudor
10 oct. 2014, 15:36
Gabriela Firea: Klaus Iohannis este un risc pentru pensionari

Gabriela Firea consideră că Iohannis este un risc pentru pensionari. 

„Au trecut luni bune de când domnul Iohannis este în alianță cu cei din PDL și nu avem din partea domniei sale o poziție legată de măsurile de austeritate impuse de cei din PDL în perioada 2010-2012. Cred că o astfel de poziție, fermă, este extrem de importantă. Altfel, putem considera că domnul Iohannis este un risc pentru pensionari.
Cei din PDL au demonstrat că se raportează la pensionari ca la o povară pentru bugetul național, că soluțiile economice înseamnă pentru ei să înghețe și să impoziteze pensii. Dacă domnul Iohannis nu condamnă public aceste politici și nu se dezice de cei care le-au aplicat putem spune că le îmbrățișează. Pentru mine, în problema pensionarilor nu există nuanțe.
Victor Ponta le-a oferit pensionarilor o perspectiva clară pentru viitor. Filozofia impusă de această guvernare a permis să dăm înapoi pensionarilor banii reținuți ilegal de guvernarea PDL, să indexăm pensiile. Știm că mai sunt lucruri de făcut și tocmai de aceea este important ca această filozofie să fie dusă mai departe”, a spus Gabriela Firea.

DailyBusiness
Deputatul AUR Dan Tanasă, acuzat că își trimite singur mail de amenințare. „Când te reclami la poliție?”
Spynews
De ce a participat Teo Costache, de fapt, la Insula Iubirii. Ce a spus ispita masculină despre momentele incendiare cu Ella: "Mi-aș fi dorit..."
Bzi.ro
Gina Pistol arată fabulos la 44 de ani! Ce dietă minune a folosit pentru a slăbi 8 kilograme – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Ce cotă are FCSB pentru câștigarea UEFA Europa League: visul lui Gigi Becali. Care este marea favorită a bookmakerilor
Capital.ro
Cel mai iubit actor a murit la doar 27 de ani. Avea lumea la picioare. Admiratoarele roiau în jurul lui
Playtech.ro
Celebrul chef Gordon Ramsay, diagnosticat cu cancer. A suferit recent o intervenție chirurgicală delicată
Adevarul
Zelenski reacţionează după asasinarea fostului preşedinte al Parlamentului ucrainean: „Din nefericire, crima a fost plănuită minuţios”
wowbiz.ro
BREAKING NEWS: S-a sinucis la aproape trei luni de la moartea Teodorei Marcu! Scene de groază în Cosmopolis
Economica.net
Cod roşu în agricultură. Anunţ de la Comisia Europeană pentru România
Prosport.ro
Cea mai frumoasă voleibalistă a lumii a publicat imagini mai mult decât îndrăznețe în costum de baie
kanald.ro
El este Alex, un pompier voluntar din Lipova, care și-a pierdut viața într-un tragic accident rutier. Tânărul nu deținea permis de conducere
Cancan.ro
Vine o toamnă cum n-a mai fost în România! Prognoza meteorologilor Accuweather pentru septembrie, octombrie și noiembrie 2025
iamsport.ro
Pleacă Vali Moraru de la Digi Sport?! 'Toată ziua e stresantă pentru mine, mă consumă rău! M-am gândit și...'
MediaFlux
Sfidând Occidentul, Xi Jinping adună „Axa destabilizării” în China pentru o grandioasă paradă militară. Discuții și cu Vladimir Putin
stirilekanald.ro
De ce a murit Lina Bina, actrița din filmele pentru adulți, la doar 24 de ani. Ultima ei postare, tulburătoare
“De câte ori l-ai înșelat pe Viorel?”, a întrebat-o Denise Rifai pe Oana Lis. Cine a fost mai infidel în relație?