Gabriela Firea le cere bucureştenilor să se pronunţe în cazul vinietei Oxigen: „Dacă bucureştenii vor, o anulăm”

Primarul General al Capitalei, Gabriela Firea, îi îndeamnă pe bucureşteni să se pronunţe până luni, 24 februarie, în ceea ce priveşte oportunitatea introducerii vinietei Oxigen.  
Romania TV
20 feb. 2020, 18:18
Gabriela Firea le cere bucureştenilor să se pronunţe în cazul vinietei Oxigen:

„Sunteţi de acord cu interzicerea circulaţiei maşinilor care poluează în centrul oraşului şi cu introducerea vinietei Oxigen pentru restul Bucureştiului? (Referire la autoturismele non euro, euro 1, euro 2 şi euro 3). Aştept răspunsurile bucureştenilor până luni, 24.02. a.c. aici, pe Facebook, sau/şi la adresa de mail [email protected]”, a scris edilul general pe Facebook.

Gabriela Firea a alăturat mesajului şi o înregistrare video, reamintind faptul că de la 1 martie ar urma să se aplice sancţiuni celor care nu şi-au procurat vinieta Oxigen sau conducătorilor auto care intră cu maşini poluante în centrul Capitalei.

„Eu cred că am luat o decizie corectă, dar având în vedere că suntem într-un an electoral şi există foarte multă ipocrizie, iar contracandidaţii mei sau posibilii mei contracandidaţi, precum şi premierul, anumiţi miniştri, anumiţi reprezentanţi politici au ieşit în spaţiul public şi au spus că vor să scoată acest program – care în mod evident este bun pentru sănătatea bucureştenilor, dar din punct vedere politic ei vor să mă atace şi anunţă că vor să îl scoată – dacă vor avea ocazia să ajungă la primărie. Eu cred că trebuie să vă întreb direct şi nu să ţin cont neapărat de aceste mesaje politice. Prin urmare, până luni, aştept mesajele dumneavoastră cu ‘da’ sau ‘nu’ pentru acest program, ‘Oxigen pentru Bucureşti’, să îmi spuneţi dacă sunteţi de acord să rămână vinieta Oxigen în Capitală, începând cu martie, sau doriţi să amânăm acest program sau să îl anulăm pentru totdeauna”, a spus Firea.

Edikul a adăugat faptul că, în cazul în care cetăţenii se vor pronunţa împotriva vinietei, punctul lor de vedere va fi ascultat.

„Primarul întreabă, cetăţenii răspund. Mai pe scurt: Firea întreabă, bucureştenii răspund. Haideţi să facem lucruri bune, şi frumoase, şi durabile în Bucureşti. Dacă totuşi veţi decide să anulăm vinieta Oxigen, după alegeri, tot împreună, vom lua măsuri pentru a lupta real cu poluarea din Capitală. Poate etapizat. Poate nu atât de brusc. Dumneavoastră îmi veţi spune cum e mai bine”, a conchis Firea

DailyBusiness
Donald Trump și Friedrich Merz au discutat în Biroul Oval despre Iran, tarife și Ucraina
Spynews
Ce se întâmplă cu cei peste 2 milioane de dolari, banii strânși pentru Andreea Anița. Tânăra a pierdut lupta cu boala
Fanatik.ro
Patronul din SuperLiga, apropiat al lui Ilie Bolojan, are salarii de 11.000 de euro la echipa din play-out: „Nu există așa ceva” / „Sunteți erou!”
Capital.ro
Reguli la bloc. Cheltuielile care pot fi anulate. Asociația de proprietari le impune degeaba, vor fi lovite de nulitate
Playtech.ro
Ce reprezintă culorile primite de furnizorii de energie din România? Companiile, notate cu roşu, galben şi verde
Adevarul
„Lucrurile stau considerabil mai rău decât în 1977" - Avertismentul dur al unui inginer constructor cu privire la infrastructura României
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Două mașini s-au izbit violent într-un cartier din Ploiești. O tânără de 19 ani și-a pierdut viața în ciuda eforturilor salvatorilor
iamsport.ro
Ionuț Chirilă: ”Am contractul cu Dinamo pe masă!”. În ce condiții semnează
MediaFlux
Anunț oficial privind alocațiile, pensiile și indemnizațiile! Ce trebuie să știe românii
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj