Gabriela Firea: Proiectul de testare al Ministerului Sănătăţii nu este nici jumătate ştiinţific faţă de cel al PMB

Primarul general Gabriela Firea a declarat că susţine proiectul de testare iniţiat de Ministerul Sănătăţii (MS), dar că nu înţelege de ce au fost aduse critici iniţiativei Primăriei Capitalei, realizată conform normelor internaţionale, în condiţiile în care demersul MS nu urmează o formulă ştiinţifică.
Alina Costache
02 iun. 2020, 18:25
Gabriela Firea: Proiectul de testare al Ministerului Sănătăţii nu este nici jumătate ştiinţific faţă de cel al PMB

„Să înţeleg că la noi nu era ştiinţă, era ceva aproximativ. La ei e ştiinţă. Eu nu am mai auzit să stai să aştepţi să vezi ce persoane vin la analize – să îşi ia o glicemie, nivelul fierului, calciului şi aşa mai departe – şi din acele persoane care întâmplător vin acum către un laborator să faci o selecţie. Dar eu încurajez chiar şi acest tip de testare. Îl încurajez. Vreau doar să fac un paralelism în legătură cu faptul că în proiectul nostru, care este realizat după toate normele internaţionale, s-a aruncat cu vorbe de ocară, în schimb cu ce a ieşit ministerul nu este nici jumătate ştiinţific faţă de proiectul Primăriei Capitalei”, a spus edilul general, pentru Antena 3.

Ea a subliniat că testele pe scară largă, atât cele de anticorpi, cât şi cele de antigen sunt importante pentru a cunoaşte realitatea şi pentru a permite relansarea economiei.

„Din păcate, ceea ce se întâmplă acum este de neînţeles, la nivelul Ministerului Sănătăţii, pentru că de o lună şi jumătate m-au blocat pe mine. Am început fără niciun sprijin şi doar cu boicot public şi blocaje. Şi acum încearcă cumva să pună în dificultate proiectul Primăriei Capitalei, despre care înţelegem că e foarte bun, pentru că şi Ministerul Sănătăţii a anunţat că va face la fel în perioada următoare: teste în ţară, dar nu după o formulă ştiinţifică, ci tot, dacă vreţi, cumva, o improvizaţie românească, pentru că vor selecta practic persoane într-un eşantion imaginar dintre românii care vor merge în această perioadă la analize, pentru alte afecţiuni”, a mai spus Firea.

Primarul general a menţionat că în Bucureşti, în perioada stării de urgenţă şi a celei de alertă, s-au aflat în carantină aproximativ 4.000 de persoane venite din diaspora, iar dintre acestea aproximativ o sută au avut teste pozitive. Pe de altă parte, în Capitală 1.800 de persoane au fost confirmate cu Covid-19.

„La început s-a decis ca în carantină să intre doar românii care se întorceau din Spania şi din Italia, ceea ce a determinat ca cele mai multe îmbolnăviri în municipiul Bucureşti să provină de la românii întorşi din Marea Britanie, Franţa şi Germania, care la acel moment, pe perioada stării de urgenţă, în prima parte, nu au fost conduşi către carantina instituţionalizată, ci au fost lăsaţi acasă şi şi-au îmbolnăvit propria familie sau colegii de la serviciu sau persoanele cu care s-au întâlnit întâmplător. De aceea avem următoarele rezultate: din aproape 4.000 de români în carantină – cea mai mare pondere fiind cei veniţi din Spania şi Italia, pentru că ei au fost primii carantinaţi- nu am avut mai mult de o sută, o sută şi ceva de persoane cu test pozitiv. Toate celelalte persoane, până la 1.800, câte au fost contaminate până acum în Bucureşti, sunt persoanele care au venit din alte ţări decât Spania şi Italia, nu au intrat în carantină, au intrat direct în societate”, a spus primarul general.

Citeşte şi Nicuşor Dan desfiinţează testările pentru coronavirus, anunţate de Gabriela Firea. „A încercat să pară că face ceva”

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Escapada la munte l-a scos din sărite pe Liviu Vârciu! A ajuns în Poiana Brașov în 7 ore, iar acolo a primit o altă lovitură: ”Ne merităm soarta”
Fanatik.ro
„Ar trebui să fie arestat!”. Gest scandalos la Cupa Africii pe Națiuni: fotbalistul i-a scos din minți pe suporteri
Capital.ro
Reguli la bloc. Penalizare pentru restanțe la întreținere. Legea nu permite sancționarea automată a proprietarilor
Playtech.ro
Taxe succesiune în 2026. Cum calculezi cât dai notarului
Adevarul
Meseriile care nu pot fi înlocuite de AI. Ce are omul și nu va avea niciodată inteligența artificială
wowbiz.ro
Doliu uriaș! Autorul Michael Schumacher a murit la 75 de ani: „Tatăl meu era…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un mare campion la kaiac-canoe a fost găsit fără suflare în propria locuință, la doar 34 de ani
iamsport.ro
Apropiatul din altă țară al lui Valentin Ceaușescu a amenințat că va opri comerțul cu România dacă nu îl transfera pe fostul mare fotbalist român
MediaFlux
Donald Trump vrea să cumpere Groenlanda, spune Casa Albă: Armata SUA este întotdeauna o opțiune. Informația, confirmată de Rubio
stirilekanald.ro
Anunț foarte important pentru români!
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend