Gabriela Firea vine cu vești bune! Programul pentru cuplurile infertile se prelungește. Câți bani se primesc de la stat

Ministrul Familiei, Gabriela Firea, a anunţat, luni seară, că va continua programul ”Fii o şansă”, pentru cuplurile infertile, prin care se decontează cu 4.000 de euro procedura de fertilizare in vitro, informează Agerpres.
Filip Stan
11 apr. 2022, 23:34
Gabriela Firea vine cu vești bune! Programul pentru cuplurile infertile se prelungește. Câți bani se primesc de la stat

Programul anunțat de Gabriela Firea este dedicat femeilor cu vârste cuprinse între 25 şi 45 de ani, care nu pot avea copii.

Luni, proiectul a fost dezbătut cu societatea civilă, a mai spus ministrul Familiei.

„Prelungirea programului ”Fii o şansă”, pentru cuplurile infertile înseamnă decontarea preţului întreg pentru procedura de fertilizare in vitro. Este un proiect mult aşteptat, a fost dezbătut deja cu societatea civilă. El a funcţionat cu rezultate bune în municipiul Bucureşti, unde s-au născut 556 de copii, după 1.000 de astfel de proceduri”, a declarat Gabriela Firea.

Ministrul Familiei al arătat că în cadrul programului se vor putea face deconturi de 4.000 de euro, pentru o procedură.

Citește și Gabriela Firea cere mărirea salariului minim şi schimbarea modului în care se calculează. „Creșterea prețurilor din ultimele luni afectează multe familii, iar efectele pot fi un dezastru pentru viitorul țării”

„La nivel naţional, proiectul este transmis pe circuitul de avizare, este realizat de Ministerul Familiei, împreună cu Ministerul Sănătăţii. Decontările se vor face în sistemul asigurărilor sociale de sănătate. Suma decontată pentru o procedură este de 4.000 de euro, în lei, la cursul zilei. Condiţiile cred că sunt foarte bune, pentru femei între 25 şi 45 de ani, deci este o îmbunătăţire. Până acum se făceau decontări pentru doamne de până la 40 de ani. S-a eliminat acea condiţionalitate privind valoarea AMH, o analiză medicală şi, de asemenea, nu sunt condiţionate procedurile, în sensul numărului acestora, bazându-ne doar pe recomandarea medicală”, a declarat Gabriela Firea.

Ministrul Familiei a mai spus că în două sau trei luni vor putea fi făcute primele decontări.

„Acest proiect va intra în foarte scurt timp pe masa Executivului, ne bucurăm de susţinerea coaliţiei şi de susţinerea domnului prim-ministru. Sunt convinsă că în scurt timp, 2-3 luni, deja vom putea să realizăm primele decontări”, a declarat Gabriela Firea.

Citește și Gabriela Firea anunţă măsuri pentru combaterea creșterii prețurilor la alimente și carburanți: Vouchere pentru mai multe categorii de români

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Tatăl lui Abi Talent, în comă, la spital! Bărbatul a suferit un accident rutier în Buzău
Fanatik.ro
Sorana Cîrstea, reacție emoționantă după ce s-a calificat în turul 2, la Australian Open. Ce mesaj a transmis iubita lui Ion Țiriac jr.
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii din România. Se declară tot la ANAF. S-a dat termen de maxim 30 de zile
Playtech.ro
Cum recuperezi mai repede permisul suspendat în 2026: condiții, documente și capcane care te pot respinge
Adevarul
În China prinde contur ideea că încheierea războiului din Ucraina ar fi în interesul Beijingului
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Teo Trandafir a dormit în același pat cu Julio Iglesias! Prezentatoarea a dezvăluit totul în platoul „Follow us”. Cum a reacționat Ilinca Vandici
iamsport.ro
Susține că apropierea de Mircea Lucescu i-a distrus relația cu Cornel Dinu: ”Știa că sunt prieten cu el, de aceea s-a comportat așa cu mine”
MediaFlux
Un nou val de concedieri în România. Fabricile dau afară românii
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend