Gabriela Păun, vicecampioana Spaniei la tenis, are părinţi originari din Curtea de Argeş. A câştigat primul turneu în România

Gabriela Păun, vicecampioana Spaniei la tenis, poate deveni o a doua Bianca Andreescu! Sportiva are părinţi originari din Curtea de Argeş şi, la doar 15 ani, tocmai a câştigat un turneu organizat în România.

18 iul. 2023, 16:59

Gabriela Păun, vicecampioana Spaniei la tenis, are părinţi originari din Curtea de Argeş. Gabriela Păun s-a impus în finala cu Maria Valentina Pop, scor 6-3 (abandon) de la Argeș Cup Dr. Oetker, competiţie ajunsă deja la ediţia a X-a. „Mi-a plăcut foarte mult  aici, a fost totul corect. Aș veni din nou. Terenurile și organizarea au fost foarte ok”, a spus Gabriela Păun, care se antrenează vara chiar la Tennis Club Curtea de Argeș. La masculin s-a impus Matei Florin Breazu, după o finală cuLucian Ștefan Andrei, scor 6-4, 6-0, scrie sportm.ro.

Citeşte şi: Anunţul de la ITIA care o îngroapă definitiv pe Simona Halep! Verdict crunt: patru ani de suspendare!

Probele de dublu, atât la feminin, cât și la masculin, din cadrul celei de a X-a ediții a Argeș Cup Dr. Oetker au fost câștigate de sportivii români. Astfel, perechea Naema Labib / Flavia Elena Ogrezeanu a câștigat competiția feminină, dupa ce a trecut de cuplul Alexia Maria Brabete / Maria Valentina Pop, scor 4-6, 6-4, (10-8), iar dublul Matei Florin Breazu / Matei Eser Kormaz a câștigat turneul masculin, dupa ce s-a impus în fața perechii Luca Frunză / Iulius Maximus Stoica, scor 6-3, 6-0.

Citeşte şi: Verdict final pentru Simona Halep în dosarul de dopaj. Când ar urma să revină din nou pe terenul de tenis

„Cea de a X-a ediție a Argeș Cup Dr. Oetker este un eveniment deosebit, care ne onoreză, dar ne și responsabilizează. Ne-a bucurat faptul că și la această ediție am avut parte de o participare foarte numerosă, la startul competiției fiind prezenți 101 sportivi din 9 țări. Ne bucurăm că jucătorii români au câștigat majoritatea probelor. Câștigătoarea de la simplu Gabriela Păun, cu părinți originari din Curtea de Argeș, vine și se antrenează vara aici. Și participă la competițiile internaționale de la Tennis Club Curtea de Argeș”, a declarat directorul turneului, Gheorghe Borțan.