Gafă de proporții la Eurovision! Țara care a postat din greșeală rezultatele votului național

Televiziunea națională a Italiei, RAI, a prezentat, din greșeală, rezultatele votului intern pentru cea de-a doua semifinală a concursului Eurovision. Ulterior, reprezentanții televiziunii au transmis scuze, invocând o eroare tehnică.
Alina Costache
10 mai 2024, 22:38
Gafă de proporții la Eurovision! Țara care a postat din greșeală rezultatele votului național
Gafă de proporții la Eurovision! Țara care a postat din greșeală rezultatele votului național

În genericul de final al transmisiunii de joi, televiziunea RAI a afişat presupusele rezultate provizorii ale votului național, indicând că reprezentanta Israelului, cântăreaţa Eden Golan, a fost preferata italienilor, cu peste 39% din voturi.

Citește și: Eurovision 2024. Primele zece țări care s-au calificat în finală. Natalia Barbu, reprezentanta Moldovei, nu a reuşit să meargă mai departe

Gafă de proporții la Eurovision

Regulamentul concursului Eurovision prevede că o astfel de informaţie, cum ar fi rezultatele votului intern, nu poate fi difuzată înainte de marea finală a competiţiei.

„A fost o problemă tehnică, ce a dus la afişarea eronată în grafică a unor date – în întregime parţiale – ale votului naţional italian”, a precizat televiziunea RAI într-un comunicat, adăugând că şi-a cerut scuze în faţa organizatorilor Eurovision.

Incidentul a stârnit un val de comentarii pe reţelele de socializare, pe fondul controversei legate de participarea Israelului la concurs şi de calificarea acestei ţări în finala competiţiei muzicale. Organizatorii Eurovision au rezistat în faţa solicitărilor de excludere a Israelului din cauza campaniei sale militare din Fâşia Gaza, declanşată de atacul comis de organizaţia teroristă Hamas pe 7 octombrie 2023, argumentând că acest concurs este un eveniment apolitic.

Concursul Eurovision este cel mai mare eveniment muzical live televizat din lume, cu 37 de ţări participante la ediţia din acest an, organizată în oraşul suedez Malmo, din care 26 se califică în marea finală, programată să se desfăşoare sâmbătă seară.

Citește și: Eurovision 2024 începe marți în Suedia, în umbra războiului din Gaza. Reprezentanta Israelului, sfătuită să nu părăsească hotelul decât pentru spectacole

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Mihai Trăistariu, apariție controversată! Și-a schimbat singur look-ul: "Parcă ești electrocutat"
Fanatik.ro
Interdicția de la Australian Open care a scos-o din minți pe Aryna Sabalenka. ”Sper să-și reconsidere această decizie”
Capital.ro
Noua carte de identitate electronică. Schimbare pentru milioane de români. Conține și semnătură electronică
Playtech.ro
Sărbătoare mare pe 30 ianuarie 2026. Zi cu cruce roșie în calendar. Ce se dă de pomană
Adevarul
Românul brutar care a ajuns cioban în Spania și a câștigat de cinci ori mai mult. Acum are propria afacere: „Tot ce vindem este proaspăt”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Două mișcări seismice au zguduit România! Una s-a produs într-o zonă neobișnuită a țării
iamsport.ro
Kennedy Boateng pleacă de la Dinamo! ”Câinii” i-au oferit un salariu special, dar fără succes
MediaFlux
Decizia care răstoarnă Guvernul! S-a aflat adevărul despre planurile lui Bolojan
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil